Wybierz dowolny wpis z osi czasu i stwórz „zbliżenie” na ten moment – oś czasu ilustrującą wydarzenia bezpośrednio poprzedzające lub następujące po wybranym przez ciebie momencie.
RTSuFtzigGQz9
R19BLKf4NSJty
1
Ćwiczenie 2
Rsm5i1AYd6Pxy
2
Ćwiczenie 3
R1vs8bSw49kGR
2
Ćwiczenie 4
RliMZH6n3tty4
RT2tHfbR726U12
Ćwiczenie 5
31
Ćwiczenie 6
Zapoznaj się z materiałami źrodłowymi i wykonaj polecenie.
RCZZab1eVHcZS
R1J3aMy0b1VXM
R85fGO9IiGCvg
3
Ćwiczenie 7
RfHulhJNsZlRb
31
Ćwiczenie 8
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Przeczytaj tekst źródłowy i wykonaj zadanie.
Państwa Bałkanów Zachodnich potencjalnie najbliżej przystąpienia do UE
Niemal rok temu Komisja Europejska opublikowała dokument strategiczny w sprawie rozszerzenia, w którym podaje rok 2025 jako przybliżoną datę przystąpienia Serbii i Czarnogóry do UE. Innymi krajami kandydującymi są Albania i Republika Macedonii Północnej. Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo (nie wszystkie kraje UE uznają jego niepodległość) uważane są za potencjalnych kandydatów. (...)
„Stabilność, dobrobyt i pokój na kontynencie można zapewnić tylko wtedy, gdy my, Unia Europejska, poprzemy te konkretne kraje, by sprostały różnym wyzwaniom strukturalnym i pokonały różne lokalne problemy” - powiedział sprawozdawca do spraw Serbii, niemiecki eurodeputowany David McAllister (Europejska Partia Ludowa).
Natomiast pochodzący z Wielkiej Brytanii sprawozdawca ds. Czarnogóry Charles Tannock (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) podkreślił, że „rok 2025 jest dość oddalony, ale nie możemy ignorować rosnącego sceptycyzmu w niektórych częściach UE wobec wszystkich przyszłych rozszerzeń, ze szczególnym niepokojem w kwestii korupcji i zorganizowanej przestępczości.
/Źródło: M. Kicka, Państwa Bałkanów Zachodnich potencjalnie najbliżej przystąpienia do UE, kurier.pap.pl [online, dostęp: 17.09.2019]./
R1TOGiSazFScG
Zwróć uwagę na kwestie, które najmocniej podkreśla każdy z eurodeputowanych. Czy świadczą one o wątpliwościach, czy przekonaniu o konieczności przyjęcia kolejnych członków do UE?
Nie, nie podziela. Tannock wskazuje, że sceptycyzm wobec kolejnych rozszerzeń narasta oraz wyraził niepokój dotyczący korupcji i zorganizowanej przestępczości w państwach kandydujących, czyli podkreślił trudności związane z kolejnymi rozszerzeniami. Natomiast David McAllister skupił się na tym, że Unia Europejska dysponuje odpowiednimi środkami, by takie trudności przezwyciężać i powinna to robić, bo stabilność, dobrobyt i pokój na kontynencie uzależnione są od powodzenia kolejnych rozszerzeń Unii Europejskiej.