Sprawdź, które z odległości są nieparzystymi wielokrotnościami połowy długości fali.
2
Ćwiczenie 4
Rj2Q5I2OBum45
Aby policzyć długość fali na wodzie, skorzystaj z faktu, że prędkość fali jest iloczynem długości fali i jej częstotliwości.
1
Ćwiczenie 5
R1Mip3uxmDUpy
Wybierz sobie dowolną wartość x (np. x=1) i odczytaj wartości funkcji dla tej jednej wartości. teraz chyba łatwo się zorientujesz, która z tych wartości jest sumą pozostałych dwóch.
1
Ćwiczenie 5
Skorzystaj z dostępnych Ci źródeł i wyjaśnij, czym jest superpozycja fal? Kiedy zachodzi, a kiedy nie?
Jest to sumowanie się kilku niezależnych ruchów falowych. Dla małych amplitud fal (małych natężeń fali) prawdziwa jest zasada superpozycji mówiąca, że fala wypadkowa, będąca wynikiem jednoczesnego nałożenia się kilku ruchów falowych, jest sumą fal składowych. Prawo to nie zachodzi w ośrodkach nieliniowych znacznych natężeń fal. Wówczas fala wypadkowa nie jest zwykle sumą fal składowych i nie można mówić o superpozycji fal, choć nadal następuje ich nakładanie się.
3
Ćwiczenie 6
RJg7UCQCYZ9EI
Skorzystaj ze wzoru (2), sprawdź ile wynosiło n w sytuacji pierwszego wyciszenia opisanego w zadaniu. Powtórne wygaszenie fali nastąpi, gdy n wzrośnie o 1.
2
Ćwiczenie 7
RH0wtbpTOmpok
RcrEdmrEK6Bwk
Amplitudą fali harmonicznej nazywa się maksymalne oddalenie elementu ośrodka od jego stanu równowagi.
2
Ćwiczenie 8
Rjn4nyBeGebVQ
RcIniZ3gy8Pgu
R1H7VR2PsqK2A
Rs2nrcXMozOLM
R1WqX600QTzhG
Aby mówić o interferencji dwóch fal harmonicznych, muszą one mieć jednakowe długości fali.
2
Ćwiczenie 9
R1QaLs4xifX11
Rb137fjHPEhiT
Przyjrzyj się rysunkowi. Głośniki są ustawione tak, że spełniają warunek ze wzoru (2). Czy jednak amplitudy wygaszających się fal są jednakowe?
2
Ćwiczenie 10
Poniższy rysunek przedstawia rozchodzące się wzdłuż jednego kierunku jednakowe fale wytworzone przez dwa źródła odległe o . Obie fale mają amplitudę i długość fali . W pewnej chwili fala rozchodząca się z pierwszego źródła opisana jest funkcją , a fala rozchodząca się z drugiego źródła . Wskaż, jaka będzie amplituda fali powstałej z nałożenia tych dwóch fal.
Wskazówka: Zapisz, jaką postać będzie miała suma tych fal , wyciągnij amplitudę przed nawias i skorzystaj z tożsamości trygonometrycznej:
RWZgFfpndPslq
RnulNMpi3uTK9
Wynik będzie iloczynem funkcji trygonometrycznej, której argument zależy od położenia x oraz innych czynników nie zależących od położenia. Iloczyn tych niezależnych od położenia czynników to amplituda fali wypadkowej.