Interferencja fal

Symulacja przedstawia superpozycję dwóch fal sinusoidalnych rozchodzących się w jednym kierunku. Ustaw odległość między źródłami d oraz amplitudę drugiego głośnika AIndeks dolny 2, za pomocą oznaczonych suwaków. Zaleca się uruchomienie symulacji w trybie pełnoekranowym.

R16eiIcjKN9Fv
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Symulacja pozwala na sprawdzenie, jak nakładają się na siebie (interferują) fale. Fale przedstawione w symulacji są prostymi, jednowymiarowymi falami sinusoidalnymi o tej samej częstotliwości, generowanymi przez dwa głośniki znajdujące się blisko siebie. Jeden z głośników może być przesuwany względem drugiego wzdłuż kierunku rozchodzenia się fali. Do znajdującego się w pewnej odległości od głośników obserwatora dociera fala, która jest superpozycją fal wygenerowanych przez głośniki. W zależności od odległości między głośnikami, fala docierająca do obserwatora ma mniejszą lub większą amplitudę od fali wytworzonej przez głośniki. Dla pewnej odległości dochodzi też do całkowitego wygaszenia i obserwator nie słyszy żadnego dźwięku.

Rozważmy przykład. Mamy możliwość zmiany odległości między źródłami d. Jest to zakres od minus 2 pi do plus 2 pi. Istnieje również możliwość wyboru amplitudy drugiego głośnika A 2 od zera do dwóch. Wybierzmy najpierw minus dwa pi oraz A 2 równe 1. Teraz sygnały nakładają się w fazie. Sygnał, który dociera do ucha opisany jest jako wielkie A z indeksem dolnym max równe wielkie A z indeksem dolnym 2 plus 1. Sygnał stanowi złożenie dwóch sygnałów z głośników G 1 i G 2. Oczywiście jeśli zmniejszymy amplitudę A 2, sygnał A max również będzie miał mniejszą amplitudę.

Innym, skrajnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy na przykład d jest równe minus pi. Wtedy dochodzi do całkowitego wygaszenia sygnału.

1
Polecenie 1

Obejrzyj symulację przedstawiającą interferencję fal sinusoidalnych rozchodzących się wzdłuż jednego kierunku. Odpowiada to sytuacji, gdy dwa głośniki stoją jeden za drugim, a detektor – ucho obserwatora znajduje się z nimi na jednej linii. W trakcie symulacji odległość między źródłami się zmienia. Zwróć uwagę, jak zmienia się amplituda superpozycji (sumy) dwóch fal w zależności od tego, w jakiej odległości od siebie znajdują się ich źródła.

uzupełnij treść
1
Polecenie 1

Kiedy dojdzie, dzięki interferencji, do wzmocnienia, a kiedy do wygaszenia fal wytwarzanych przez głośniki?

uzupełnij treść