Historia ocenia rządy i władców tylko według tego, jakie osiągnęli cele. Dzieli ich na słabych i nieudolnych, choć być może byli dobrotliwi i pełni cnoty. Wyróżnia potężnych i silnych zwanych wielkimi, choć być może swoją wielkość osiągnęli przez zdradę, wiarołomstwo, niezliczone zbrodnie i wojny. Dla historii liczy się tylko wielki cel, przymyka oczy na środki, które doprowadziły do niego. Wywyższa zwycięzców, gardzi pokonanymi.
1 Źródło: Zbigniew Nienacki, Dagome iudex. Ja, Dago Piastun., t. 2, Łódź 2015.
RQisNP4eplVVV
Przywódców potężnych poszukaj wśród historycznych tyranów i władców imperiów. Przywódców dobrotliwych – wśród ideałów średniowiecznych władców oraz ofiar władców absolutnych i totalitarnych.
Przywódcy potężni, ale zawdzięczający swą wielkość zdradzie i zbrodni: Józef Stalin, Adolf Hitler, Bolesław Bierut, Francisco Franco. Przywódcy słabi, ale dobrotliwi i pełni cnót: Gabriel Narutowicz, Neville Chamberlain, Bronisław Komorowski.
31
Ćwiczenie 7
RkzrNXjitHlLH
Zastanów się, jakimi cechami charakteryzowali się najsłynniejsi władcy w historii.
Przykłady postaci i cech:
Aleksander Wielki – spryt, np. rozwiązanie zagadki węzła gordyjskiego.
Napoleon Bonaparte – taktyczny umysł, zwycięstwa w bitwach pod Ulm i Austerlitz.
Leonidas – odwaga, walka z przeważającymi siłami wroga pod Termopilami.
Mahatma Gandhi – charyzma, pociągnął za sobą miliony Hindusów; rozwiązywanie konfiktów bez użycia siły.
Margaret Thatcher - upór w przezwyciężaniu trudności i nieustępliwość.
Lech Wałęsa - charyzma i umiejętność pociągnięcia za sobą tłumów.
31
Ćwiczenie 8
Zapoznaj się z opisem grafiki i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z opisem grafiki i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z opisem grafiki i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z grafiką i opisem, a następnie wykonaj ćwiczenie.
RO1X2RxJnJSOH
Przedstawiciele grupy G20, czyli z zasady najbogatszych państw świata i Unii Europejskiej, spotykają się na dorocznych szczytach, na których omawiane są najważniejsze kwestie związane z finansami i światową gospodarką.
Weź pod uwagę nie tylko nominalny produkt krajowy brutto (PKB), ale również aspekty demograficzne i geopolityczne, położenie i rolę, jakie kraje pełnią w swoich regionach lub na kontynentach.
Wśród członków G20 są kraje spoza największych gospodarek świata, m.in. ze względu na rolę liderów swoich regionów. Do takich państw zaliczyć możemy, m.in. Argentynę i RPA. Udział tych państw ma uwzględniać próby równomiernego udziału w dyskusji przedstawicieli wszystkich kontynentów i regionów. Chodzi też o wypracowanie wielostronnego porozumienia w celu rozwiązywania konfliktów i stabilizacji nie tylko gospodarki, ale także zagadnień dotyczących geopolityki, demografii, wolnego handlu, zapobieganie „wojnom handlowym” i kradzieży własności intelektualnej (technologii i know‑how) itp.