Opanowanie środowiska lądowego nastąpiło dzięki rozwojowi systemu przewodzącego, umożliwiającego z jednej strony dostarczanie wody do pędu, z drugiej zaś – zaopatrywanie ryzoidów, a później korzeni w związki organiczne powstałe na drodze fotosyntezy. Na lądzie rośliny o rozmiarach poniżej 2 cm potrafią utrzymać względnie stałą zawartość wody, natomiast organizmy większe mają do wyboru dwie strategie: przystosowanie do znacznych wahań zawartości wody w tkankach lub wytworzenie komórek zaopatrujących organizm w wodę. Organizmy pozbawione systemu waskularnego charakteryzują się znaczną tolerancją na odwodnienie (desykację) i potrafią przywrócić funkcje życiowe organizmu w momencie, kiedy wilgotność otoczenia ponownie wzrasta. Wytworzenie systemu komórek zaopatrujących roślinę w wodę to rozwiązanie kosztowniejsze, jednak zapewniające roślinie utrzymanie względnie stałej zawartości wody w tkankach.
Indeks górny Na podstawie: Paweł Swoiński, Jarosław Szczepanik, Transport dalekodystansowy u roślin: szlaki, mechanizmy ewolucja, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, t. 64, nr 3(308), s. 457–469. Indeks górny koniecNa podstawie: Paweł Swoiński, Jarosław Szczepanik, Transport dalekodystansowy u roślin: szlaki, mechanizmy ewolucja, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, t. 64, nr 3(308), s. 457–469.
31
Ćwiczenie 7
RKd3HAFJVdqtA
Przeanalizuj tekst i zastanów się, czy istnieją rośliny lądowe, które nie mają wykształconego systemu przewodzącego.
Podane stwierdzenie jest nieprawdziwe, ponieważ na lądzie występują rośliny, które nie mają wykształconego systemu przewodzącego, a wykazują tolerancję na wahania zawartości wody w organizmie.
31
Ćwiczenie 8
RtYQG7aW5JbJD
Zastanów się, w jaki sposób sprawny transport substancji będzie wpływał na wzrost i rozwój rośliny.
Drewno, transportując wodę i sole mineralne, oraz łyko, transportując produkty fotosyntezy, rozprowadzają po organizmie substancje niezbędne do wzrostu i rozwoju. Dzięki temu komórki i tkanki są sprawniej zaopatrywane w substancje odżywcze, zatem obecność systemu przewodzącego przyczynia się do osiągania przez rośliny większych rozmiarów ciała. Ponadto drewno jest tkanką silnie zlignifikowną, przez co pełni również funkcje wzmacniające.