Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RfUbPLaru87EI1
Ćwiczenie 1
Wskaż równania. Do wyboru następujące odpowiedzi. Pierwsza odpowiedź to X do potęgi drugiej plus Y do potęgi drugiej minus Z do potęgi drugiej. Druga odpowiedź to dwa X minus Y dzielone na Y do potęgi piątej. Trzecia odpowiedź to dwa Z minus jeden równa się jeden. Czwarta odpowiedź to cztery A do potęgi drugiej plus trzy A minus pięć. Ostatnia odpowiedz to pierwiastek z dwóch D równa się jeden.
R99h7ZwbVC6F21
Ćwiczenie 2
Przeciągnij równanie do odpowiedniego okienka. Pierwsze okienko jest na równania z jedną niewiadomą. Drugie okienko jest na równania z więcej niż jedną niewiadomą. Możliwe odpowiedzi to: A do potęgi drugiej minus cztery A równa się zero, pięć X plus trzy XY równa się dwa, pięć X plus trzy Y równa się dwa, A do potęgi drugiej minus cztery A B równa się zero, T do potęgi piątej równa się zero oraz cztery Z do potęgi szóstej równa się Z do potęgi trzeciej minus sześć Z.
RhchlNRTZycWE2
Ćwiczenie 3
Spośród poniższych równań wybierz równania pierwszego stopnia z jedna niewiadomą. Możliwe odpowiedzi to: A minus sześć dzielone na dwa równa się cztery, dwa X minus cztery Y równa się trzy, K do potęgi drugiej minus trzy K równa się zero, trzy X do potęgi piątej plus cztery X do potęgi drugiej równa się minus sześć X, X plus cztery X plus osiem równa się dwa X minus jeden oraz dziesięć Y minus jeden równa się Y minus dziesięć.
RmlAxLSOrkMvG2
Ćwiczenie 4
Połącz w pary stwierdzenie z odpowiadającym mu równaniem. W ćwiczeniu są dwie kolumny jedna ze stwierdzeniami druga z równaniami. Pierwsza kolumna zawiera następujące stwierdzenia: liczba osiemnaście jest pięć razy większa od X, liczba czterdzieści cztery jest o dwadzieścia jeden razy mniejsza od X, liczba osiemnaście jest o pięć razy mniejsza od X, trzykrotność liczby X jest o dziesięć większa od liczby trzydzieści, trzykrotność liczby X jest o dziesięć mniejsza od liczny trzydzieści, liczba o 5 mniejsza od X jest równa trzydzieści sześć, liczba czterdzieści cztery jest o dwadzieścia jeden większa od X oraz liczba o 5 większa od X jest równa trzydzieści sześć. Druga kolumna zawiera następujące równania: X dzielone na pięć równa się osiemnaście, X minus pięć równa się trzydzieści sześć, trzy X równa się trzydzieści minus dziesięć, czterdzieści cztery równa się X minus dwadzieścia jeden, X plus pięć równa się trzydzieści sześć, czterdzieści cztery równa się X plus dwadzieścia jeden, trzy X równa się dziesięć plus trzydzieści, osiemnaście równa się pięć X.
R1CegTEMDAWGz2
Ćwiczenie 5
W trapezie równoramiennym podstawy są równe 5 i 17 , a wysokość h jest o 4 krótsza od długości ramienia. Wskaż równanie, które pozwoli obliczyć wysokość trapezu. Możliwe odpowiedzi: 1. h+42-h2=62, 2. h+42+h2=62, 3. h+42-h2=52, 4. h+42=h2-62
2
Ćwiczenie 6

Oznaczmy masę jabłka jako x. Które z poniższych równań będzie wówczas opisywać sytuację przedstawioną na rysunku?

RrLs67ammmKho
R1FTjeIsb0M8T
Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. 5x=5 , 2. 2x+5=3x
R4oYcGIBRHZD12
Ćwiczenie 7
Jeden przecinek pięć X minus trzysta równa się X plus sto. Przed wakacjami kwota przeznaczona na zakup lodów w pewnym sklepie została tu uzupełnij o pięćdziesiąt procent. W okresie zimowym została ona tu uzupełnień o trzysta złotych i teraz jest tu uzupełnij od początkowej kwoty tylko o sto złotych. Możliwe odpowiedzi które należy wprowadzić w puste lola to zwiekszona, zmniejszona, większa oraz mniejsza.
RAEMQXwbJeLar2
Ćwiczenie 8
Antek jest o 10 lat młodszy od Bartka. 5 lat temu Bartek był dwa razy starszy od Antka. Wybierz odpowiednie równanie. Możliwe odpowiedzi: 1. x-5=2x-15;  x-wiek Bartka, 2. x-5=2x-15;  x-wiek  Antka
RTgJLuVaeIwaE2
Ćwiczenie 9
Cena komputera wzrosła o trzydzieści złoty, gdy podatek VAT podniesiono z dwudziestu dwóch procent na dwadzieścia trzy procent. Wskaż równanie opisujące sytuacje przedstawioną w zadaniu. Pierwsza odpowiedź to jeden procent X równa się trzydzieści. X to cena komputera przed podniesieniem podatku VAT. Druga odpowiedź to dwadzieścia trzy procent X równa się trzydzieści. X to cena komputera przed podniesieniem podatku VAT.
Ćwiczenie 10

Na podstawie ilustracji uzupełnij równania.

R1LJNopWMShmN3
Wielokąt
Źródło: Gromar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1YM0zyvJ39e4
Jeśli obwód figury jest równy 30, to 1. 8, 2. aa+6=30.

Jeśli pole figury jest równe 56, to
aa+2+ 1. 8, 2. a 2a+1=56
3
Ćwiczenie 11

Zapisz równanie do zadania o mrówce przedstawionego we wstępie lekcji. Czy potrafisz przewidzieć jaki ciężar podniesiesz, gdy poczujesz się wielką mrówką?