Sprawdź się
Przeanalizuj zamieszczoną poniżej krzywą rozpuszczalności tlenu w wodzie, a następnie oceń poprawność zamieszczonych pod nią stwierdzeń.
Oblicz, ile moli tlenu rozpuszczone jest w wodzie wypełniającej akwarium o wymiarach w temperaturze , jeżeli rozpuszczalność tlenu wynosi wody. Wynik podaj z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku.
Na podstawie poniższego diagramu fazowego zaznacz, czy stwierdzenia są prawdziwe czy fałszywe.
Na podstawie opisu diagramu fazowego zaznacz, czy stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe.
Na poniższym rysunku przedstawione są dwa sposoby zbierania gazów.
Określ czy każdy z tych sposobów może zostać wykorzystany do efektywnego zebrania tlenu uzyskanego w laboratorium w warunkach pokojowych. Odpowiedź uzasadnij w oparciu o odpowiednie właściwości fizyczne tlenu.
Oblicz gęstość tlenu w warunkach normalnych. Wynik podaj w z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku.
Zaprojektuj doświadczenie, dzięki któremu wykażesz, że tlen ma gęstość większą od gęstości powietrza. Opisz krótko plan na wykonanie doświadczenia, oczekiwane obserwacje i wynikające z nich wnioski.
W temperaturze , przez wody destylowanej przepuszczono tlenu (w przeliczeniu na warunki normalne). W oparciu o odpowiednie obliczenia ustal, czy cały wprowadzony do wody tlen uległ rozpuszczeniu.
Jak i ile razy zmieni się objętość zajmowana przez próbkę moli tlenu, jeśli temperatura układu podniesiona zostanie z do , a wartość ciśnienia nie ulegnie zmianie?