Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Proporcja ma postać: . Zapisz ją w postaci zależności wprost proporcjonalnej oraz odwrotnie proporcjonalnej.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 2

Jak długie musiałoby być ramię rA, aby Archimedes, stając na jego końcu, mógł zrównoważyć ciężar Ziemi w hipotetycznej przestrzeni, gdzie działa siła grawitacji, a Ziemia zawieszona jest na ramieniu o długości rZ = 1 km (ilustruje to rysunek we wstępie do naszego e‑materiału)? Czy byłaby to długość większa, niż odległość do Księżyca? Masa Ziemi mZ = 6 · 10Indeks górny 24 kg; masa Archimedesa mA = 100 kg.

uzupełnij treść

Wspólna treść do ćwiczeń 3‑6
Na prawidłowo zorganizowanym wykresie przedstawiono zależność pomiędzy dwiema wielkościami fizycznymi x oraz y. Na osiach wykresu nie umieszczono wprawdzie skali, ale wiadomo, że jest ona liniowa i że osie układu współrzędnych przecinają się w punkcie (0; 0). Podano jednostki obu wielkości. Odnieś się do tez przedstawionych w poszczególnych ćwiczeniach.

Mimo braku skali można określić…

R1eHJuPsNqz9X1
Ćwiczenie 3
c) dziedzinę, w jakiej przedstawiana jest zależność. Możliwe odpowiedzi: 1. Prawda, 2. Fałsz
R1C5fgrKt7Qfg1
Ćwiczenie 4
a) czy zależność jest rosnąca. Możliwe odpowiedzi: 1. Prawda, 2. Fałsz
R1DN9tRLG2kyE2
Ćwiczenie 5
... nachylenie wykresu w dowolnym punkcie. Jest to możliwe, gdy funkcja jest stała - jej nachylenie zawsze wynosi zero.
Gdy funkcja nie jest stała, to możliwe jest określenie jej nachylenia gdy jest ona proporcjonalna liniowa nieliniowa w każdym z tych przypadków w żadnym z tych przypadków.
R1QwF7kqdcpSA
Ćwiczenie 6
Mimo braku skali na osiach można odróżnić czy zależność jest nieliniowa, liniowa czy proporcjonalna. Zależność:
nieliniową da się rozpoznać po tym, że wykres 1. ma kształt linii prostej i przechodzi przez punkt (0; 0), 2. nie przechodzi przez punkt (0; 0), 3. ma kształt linii prostej prostopadłej do osi x, 4. przechodzi przez punkt (0; 0), 5. ma kształt trójkąta, okręgu, elipsy lub innej zamkniętej figury, 6. ma kształt linii prostej, 7. ma kształt linii krzywej;

liniową da się rozpoznać po tym, że wykres 1. ma kształt linii prostej i przechodzi przez punkt (0; 0), 2. nie przechodzi przez punkt (0; 0), 3. ma kształt linii prostej prostopadłej do osi x, 4. przechodzi przez punkt (0; 0), 5. ma kształt trójkąta, okręgu, elipsy lub innej zamkniętej figury, 6. ma kształt linii prostej, 7. ma kształt linii krzywej;

proporcjonalną da się rozpoznać po tym, że wykres 1. ma kształt linii prostej i przechodzi przez punkt (0; 0), 2. nie przechodzi przez punkt (0; 0), 3. ma kształt linii prostej prostopadłej do osi x, 4. przechodzi przez punkt (0; 0), 5. ma kształt trójkąta, okręgu, elipsy lub innej zamkniętej figury, 6. ma kształt linii prostej, 7. ma kształt linii krzywej.
R1Je1Iz86Uvo2
Ćwiczenie 7
Możliwe odpowiedzi: 1. zawsze
3
Ćwiczenie 8
RYB9C6GyxEa7U
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1DQhZoUmybne
zadanie interaktywne
Ćwiczenie 9
RzRavY2zwGO3T
Przeprowadzono badanie, w którym na ciało o masie m działano siłą F, przybierającą w eksperymencie różne wartości. W efekcie uzyskiwano różne przyspieszenia tego ciała; przyspieszenia te mierzono i łączono w pary (F,a) z odpowiadającą im siłą. Na wykresie przedstawiono linię prostą dopasowaną do wyników tego doświadczenia. Na podstawie wykresu można stwierdzić, że:
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 10
R1CtzRhEKdAio
Na wykresie przedstawiono zależność ładunku zgromadzonego na okładkach kondensatora od napięcia przyłożonego do tego kondensatora. Na podstawie wykresu można stwierdzić, że pojemność tego kondensatora ma wartość:
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 11
Rpe27WwTV17xw
Z miasta A do odległego o 80 km miasta B jechał samochód ze stałą prędkością vs = 90 km/h. W tym samym czasie z miasta B do miasta A jechał motocykl ze stałą prędkością vm = 70 km/h. Pojazdy minęły się w chwili tz w odległości dz od miasta B. Wyznacz tz oraz dz.

Na każdym z wykresów przedstawiono zależność położenia x od czasu t samochodu (s) i motocykla (m). Wskaż ten spośród nich, który jest graficzną ilustracją zadania i jego rozwiązania.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Rmev5mRqTOkmD
Z miasta A do odległego o 80 km miasta B, jechał samochód ze stałą prędkością vs = 90 km/h. W tym samym czasie z miasta B do miasta A jechał motocykl ze stałą prędkością vm = 70 km/h. Pojazdy minęły się w chwili tz w odległości dz od miasta B. Wyznacz tz oraz dz. Odpowiedź: Pojazdy miną się w odległości Tu uzupełnij km od miasta B po czasie tz = Tu uzupełnij h, czyli Tu uzupełnij min.
RtpN2bmsIoitd
Ćwiczenie 11
Z miasta A do odległego o 80 kilometrów miasta B jechał samochód ze stałą prędkością  90 kilometrów na godzinę. W tym samym czasie z miasta B do miasta A jechał motocykl ze stałą prędkością 70 kilometrów na godzinę. Pojazdy minęły się w chwili małe t z indeksem z w odległości małe d z indeksem z od miasta B. Wyznacz małe t z indeksem z oraz d z indeksem z.