Sprawdź się
Tekst do ćwiczeń 3–7
Obrona Sokratesa przed sądemCo to ma znaczyć? Dopiero teraz płaczecie? A nie wiedzieliście od dawna, że już w chwili, kiedy się urodziłem, natura skazała mnie na śmierć? Gdybym zresztą ginął przedwcześnie, kiedy dopiero miałbym opływać we wszelką pomyślność, jasne, że wtedy i ja, i każdy, kto jest dla mnie życzliwy, musiałby się smucić; ale jeżeli odchodzę z życia, w którym czekają mnie tylko cierpienia, więc wszyscy, jak sądzę, powinniście się radować, że mi się los tak szczęśliwie układa.
A był tam obecny Apollodoros, jego gorący zwolennik, poza tym człowiek prostego ducha, który powiedział: – To jednak, Sokratesie, napawa mnie największą goryczą, że zginiesz niesprawiedliwie. – W odpowiedzi na to Sokrates miał go pogłaskać po głowie i wyrzec te słowa: – Jakże to, najdroższy Apollodorze? A ty byś chciał, żebym zginął sprawiedliwie? – i uśmiechnął się przy tym.
Wyraź powyższy argument własnymi słowami. Czy cię przekonuje?
Dlaczego lepiej jest zginąć niesprawiedliwie niż sprawiedliwie, jak mówi Sokrates Apollodorowi? W swojej odpowiedzi odwołaj się do poglądów etycznych Sokratesa oraz przykładu postawy etycznej, jaką reprezentował.
Oceń postawę Sokratesa wobec wyroku śmierci. W odpowiedzi możesz uwzględnić różne punkty widzenia. Za każdym razem wskaż kryterium, na którym opiera się twoja ocena.
Jak powiedział profesor Leszek Kołakowski: ten, kto każe bez zróżnicowania czcić tradycję jako taką, przekazaną w tradycji domniemaną mądrość jako taką, ten powinien uznać, że słusznie Sokrates został na śmierć skazany
. Dlaczego właśnie tradycjonaliści powinni poprzeć wyrok śmierci na Sokratesa?