Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1O89JCC16Nht1
Ćwiczenie 1
Przyjmując koncepcję świata zbudowanego z atomów (atomizm), Epikur nawiązuje do poglądów jednego z materialistów. Którego? Możliwe odpowiedzi: 1. Anaksagorsa, 2. Demokryta, 3. Empedoklesa, 4. Heraklita
RVxZhxQiWIgGz1
Ćwiczenie 2
Dopasuj po jednym przykładzie przyjemności do trzech stopni podziału wprowadzonego przez Epikura. przyjemności naturalne
i konieczne Możliwe odpowiedzi: 1. posiadanie licznej rodziny, 2. posiadanie władzy, 3. posiadanie dachu nad głową przyjemności naturalne i niekonieczne Możliwe odpowiedzi: 1. posiadanie licznej rodziny, 2. posiadanie władzy, 3. posiadanie dachu nad głową przyjemności nienaturalne i niekonieczne Możliwe odpowiedzi: 1. posiadanie licznej rodziny, 2. posiadanie władzy, 3. posiadanie dachu nad głową
RRxlmcVmblhuP1
Ćwiczenie 3
Wskaż poprawne słowa. Czyniąc z przyjemności podstawę nauki moralnej, Epikur wpisuje się w długą tradycję filozoficzną, którą nazywamy hedonizmem/epikureizmem/cynizmem. Zakłada przy tym, że wartość każdej przyjemności jest taka sama/jest różna/jest bez znaczenia. Dlatego też, jeśli chodzi o zagadnienie radości z życia, między epikureizmem a stoicyzmem nie ma żadnej różnicy/są różnice nie do pogodzenia/jest nić porozumienia.
RJGS80sRaSIAt1
Ćwiczenie 4
Przeanalizuj jeszcze raz schemat czwórmianu leczniczego Epikura i wskaż poprawne zdania: Możliwe odpowiedzi: 1. Bogowie albo się nami nie interesują, albo nie mają interesu w tym, żeby nas karać., 2. Bogowie mogliby nas ukarać po śmierci, ale nie mają takiej woli., 3. Nie istnieją żadne zaświaty. Podobnie my już nie istniejemy, gdy przychodzi śmierć., 4. Ból może być nie do zniesienia, ale tylko wtedy, gdy zsyłają go bogowie., 5. Zaspokajanie tylko potrzeb naturalnych i niezbędnych chroni przed gniewem bogów.
Rs1EazRK06d1z21
Ćwiczenie 5
Określ prawdziwość lub fałszywość zdań dotyczących relacji epikureizmu i stoicyzmu: Epikureizm i sceptycyzm opierają się na pojęciach autarkii (niezależności od świata) i ascezy. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ascetyzm stoicki pozwala na przyjemności duchowe, a ascetyzm epikurejski tylko na cielesne. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ascetyzm stoicki nakazuje wyzbycia się wszelkiej przyjemności, a ascetyzm epikurejski jedynie ogranicza przyjemności do zakresu niezbędnych potrzeb. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ascetyzm stoicki nakazuje wyzbycia się wszelkiej przyjemności, a ascetyzm epikurejski jedynie ogranicza się do przyjemności duchowych, gardząc cielesnymi. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Między ascetyzmem epikurejskim a ascetyzmem stoickim nie ma różnicy, bo żaden z nich nie mówi o autarkii i ascezie. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz.
1
R12OxrZnM9bjW21
Ćwiczenie 6
Poniżej znajduje się fragment fikcyjnego dziennika. Wymień fragmenty w tekście świadczące o postawie: epikurejskiej, stoickiej lub o cechach typowych dla obu postaw. Dzisiejszy dzień w szkole był bardzo intensywny. Wstałem niewyspany. Szedłem do szkoły przekonany, że muszę na razie zapomnieć o zmęczeniu i emocjach. Pierwszą lekcją było wychowanie fizyczne. Graliśmy w piłkę przez dwie godziny. Nie przejmowałem się faulami ani nie cieszyłem strzelonymi bramkami. Potem miałem trochę czasu na drugie śniadanie. Kanapka z serem nie jest wyjątkowym posiłkiem, ale ucieszyłem się, że nie będę głodny. Na długiej przerwie zagadał mnie Franek i zapytał o wrażenia z lektury „Szewców”. Sprawia on wrażenie niepoważnego, bo jest bardzo dowcipny, ale gdy trzeba porozmawiać o czymś ważnym, można mu zaufać. Uwielbiam też toczyć z nim intelektualne dysputy, nawet jak się nie zgadzamy, to zawsze szanujemy swoje zdanie i mamy satysfakcję z tych rozmów. Na matematyce profesor Nowak wybrał mnie do odpowiedzi tablicy. Postanowiłem się wyciszyć, niczym nie przejmować, nabrać dystansu i zaufać samemu sobie. Dostałem 4-, co nie jest złą oceną, ale jednak czułem się trochę rozczarowany.
2
Ćwiczenie 6

Poniżej znajduje się fragment fikcyjnego dziennika. Wymień fragmenty w tekście świadczące o postawie: epikurejskiej, stoickiej lub o cechach typowych dla obu postaw.

Dzisiejszy dzień w szkole był bardzo intensywny. Wstałem niewyspany. Szedłem do szkoły przekonany, że muszę na razie zapomnieć o zmęczeniu i emocjach. Pierwszą lekcją było wychowanie fizyczne. Graliśmy w piłkę przez dwie godziny. Nie przejmowałem się faulami ani nie cieszyłem strzelonymi bramkami. Potem miałem trochę czasu na drugie śniadanie. Kanapka z serem nie jest wyjątkowym posiłkiem, ale ucieszyłem się, że nie będę głodny. Na długiej przerwie zagadał mnie Franek i zapytał o wrażenia z lektury „Szewców”. Sprawia on wrażenie niepoważnego, bo jest bardzo dowcipny, ale gdy trzeba porozmawiać o czymś ważnym, można mu zaufać. Uwielbiam też toczyć z nim intelektualne dysputy, nawet jak się nie zgadzamy, to zawsze szanujemy swoje zdanie i mamy satysfakcję z tych rozmów. Na matematyce profesor Nowak wybrał mnie do odpowiedzi tablicy. Postanowiłem się wyciszyć, niczym nie przejmować, nabrać dystansu i zaufać samemu sobie. Dostałem 4-, co nie jest złą oceną, ale jednak czułem się trochę rozczarowany.

RI0dVZ53u9Axr
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Znając z treści lekcji epikurejski trójpodział przyjemności, zaproponuj i opisz własny przykład przyjemności nienaturalnych i niekoniecznych.

R6H9Za5Q2o6gT
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

W czwórmianie epikurejskim pojawia się argument głoszący, że strach przed śmiercią jest absurdalny. Wyjaśnij, dlaczego epikurejczyk zawsze będzie bronił tego twierdzenia.

RgcqWrgmzkNhl
(Uzupełnij).