Sprawdź się
Sięgnij do wiadomości o władzy jako zjawisku społecznym.
Władza to możliwość skutecznego narzucania swojej woli innym.
Przypomnij sobie wiadomości o władzy ekonomicznej.
Podmiotami władzy ekonomicznej mogą być:
1. ludzie;
2. przedsiębiorstwa;
3. instytucje;
4. państwa;
5. organizacje międzynarodowe.
Przypomnij sobie wiadomości o władzy państwowej (politycznej).
Bezpośredni podmiot władzy państwowej w państwie demokratycznym tworzy personel polityczny organów państwa oraz funkcjonariusze administracji państwowej. Społecznym podmiotem władzy państwowej jest naród, czyli ogół obywateli uczestniczących w powoływaniu kierownictwa politycznego państwa i wpływających na jego rządy.
Wróć do wiadomości o władzy tradycyjnej.
Władza tradycyjna wynika z przesłanek historycznych. Jej podstawą jest tradycja wybierania władz. Najbardziej klasycznym przykładem tradycji w wyborze władzy jest koronacja w europejskich monarchiach. W Europie monarchiami są np.: Księstwo Andory, Królestwo Danii, Królestwo Hiszpanii, Księstwo Monako, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Watykan.
Wróć do wiadomości o władzy charyzmatycznej.
Władza charyzmatyczna jest oparta na autorytecie osoby, która ma poparcie społeczne oraz charakteryzuje się posiadaniem talentów przywódczych. Współcześnie ta forma sprawowania władzy występuje w krajach kultury arabskiej, w których przywódcy grup religijnych są równocześnie osobami kontrolującymi sytuację polityczną, a ponadto pełnią funkcje państwowe i militarne.
Wróć do wiadomości o władzy legalnej.
Władza legalna jest oddawana przedstawicielom społeczeństwa w drodze procedury prawnej, w szczególności wyborów powszechnych. Obecnie większość państw posiada taką właśnie władzę. Do grona tych państw współcześnie zaliczamy Rzeczpospolitą Polską.