Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1f0SmXgru5981
Ćwiczenie 1
Dokończ zdanie. Metoda elenktyczna Sokratesa polegała na tym, że... Możliwe odpowiedzi: 1. podawał zawsze zdanie logiczne sprzeczne ze zdaniem rozmówcy., 2. udawał, że nie rozumie, co rozmówca mówi., 3. pytaniami doprowadzał rozmówcę do popadnięcia w sprzeczność., 4. zmieniał temat rozmowy.
RGj0Z8QUpos6i11
Ćwiczenie 2
Dokończ zdanie. Zasada niesprzeczności polega na tym, że 1. nie wolno zaprzeczać wprost temu, co głosi nasz rozmówca 2. należy zawsze mówić to, co się myśli 3. nie wolno przyjmować dwóch zdań, które się wykluczają 4. należy zawsze popierać swoją wypowiedź argumentami.
RugkMhSFvyOVf11
Ćwiczenie 3
Które zdania są sprzeczne ze zdaniem: „Sokrates głosił, że człowiek ma duszę”, a które są niesprzeczne? Sprzeczne Możliwe odpowiedzi: 1. Sokrates niczego nie głosił na temat duszy., 2. Człowiek nie ma duszy., 3. Sokrates nie głosił, że człowiek ma duszę., 4. Sokrates głosił, że człowiek nie ma duszy. Niesprzeczne Możliwe odpowiedzi: 1. Sokrates niczego nie głosił na temat duszy., 2. Człowiek nie ma duszy., 3. Sokrates nie głosił, że człowiek ma duszę., 4. Sokrates głosił, że człowiek nie ma duszy.
11
Ćwiczenie 4

Uzupełnij poniższe zdanie w taki sposób, żeby nie było sprzeczne ze zdaniem: Kradzież jest zawsze zła.

RrJbIjIoy4CLt
Zdanie: Jeżeli jesteś głodny to, kradzież… (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Wyjaśnij krótko, w jakim celu stosował Sokrates metodę elenktyczną.

Rt7A7GLSNqc9h
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Wyjaśnij sens średniowiecznej zasady: Contra principia negatem non est disputandum. Dlaczego jej nieprzestrzeganie uniemożliwia dalsze prowadzenie dyskusji?

R7TfzcFG8HzXk
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Zaproponuj własne brzmienie zacytowanej w poprzednim ćwiczeniu średniowiecznej zasady.

Rmxn8L4hbEvBI
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Wyobraź sobie, że ktoś wygłasza w twojej obecności stwierdzenie: Uczenie się logiki nie ma sensu. Załóżmy, że się z nim nie zgadzasz. Od jakiego pytania można zacząć rozmowę elenktyczną mającą doprowadzić rozmówcę do sprzeczności?

R11uW62jKKNZe
(Uzupełnij).