Sprawdź się
Przeanalizuj mapę gleb świata i porównaj przestrzenny układ pasów glebowych. Czy dostrzegasz różnice? Określ, na czym one polegają.
Dopasuj zdjęcie gleby do zdjęcia typu krajobrazu, w którym mogła powstać. Podaj przykładowy rejon świata, w którym występuje i przypuszczalny typ gleby.
Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania:
Duża, zróżnicowana pod względem geomorfologicznym powierzchnia kontynentu sprawia, że pokrywa glebowa jest zróżnicowana. Dominują tu gleby obszarów suchych (aridisole i gleby słone) zajmujące rozległe powierzchnie w centralnej i południowej części kontynentu. Wykształciły się one na osadach piaszczystych i gliniasto‑ilastych. Są to płytkie gleby o mało wyraźnych cechach procesów glebotwórczych.
W północnej części kontynentu, gdzie panuje bardziej wilgotny klimat, występują kwaśne, czerwone gleby ferralitowe. We wschodniej części kontynentu występują czarne i szare gleby tropikalne. Na obszarach nadmorskich, na południu i na północy kontynentu występują gleby cynamonowe.
Obszary górskie terenów suchych pokryte są pustynnymi i kamienistymi glebami inicjalnymi. Występują tam też rankery i górskie gleby brunatne
O jakim kontynencie jest mowa w tekście?
Do jakiego pasa/pasów glebowych należą gleby tego kontynentu?
Czy występujące tam gleby zawierają dużo próchnicy i są żyzne?