Recyklat (granulat) są to surowce pozyskiwane w wyniku recyklingu odpadów, w celu wykorzystania ich jako bazy do wytwarzania nowych produktów.
Wymień 3 produkty, które mogą być produkowane z wykorzystaniem recyklatów tworzyw sztucznych.
R1H5wC25XkfQM
Np. PET może być przetworzony na włókna do produkcji odzieży.
Przykładowymi produktami wytworzonymi z recyklatów mogą być opakowania techniczne, zderzaki samochodowe oraz włókna, takie jak polar.
2
Ćwiczenie 5
RNULyNegEPNlc
Przeanalizuj wykres i uzupełnij opis:
RMc5nqpoY85XD
R1QSGjV6GnPc52
Ćwiczenie 5
21
Ćwiczenie 6
Dlaczego nie należy spalać plastiku w piecu grzewczym, skoro z chemicznego punktu widzenia proces spalania przebiega zawsze tak samo? Odpowiedź uzasadnij.
R14UqvYawSihs
W jaki sposób ogranicza się emisję szkodliwych związków powstających w trakcie spalania? Co sprzyja lepszej jakości tego procesu?
Z chemicznego punktu widzenia proces spalania przebiega zawsze tak samo, niezależnie od rodzaju paliwa (czy spalamy węgiel kamienny, węgiel brunatny, czy też odpady).
O jakości przebiegu procesu spalania, a także o wielkości towarzyszącej mu emisji, decyduje:
konstrukcja i rodzaj zastosowanego urządzenia;
sposób prowadzenia procesu (w tym utrzymanie optymalnej temperatury spalania).
Dodatkowo w instalacjach termicznego przetwarzania odpadów komunalnych często stosowane są także specjalne filtry, które dodatkowo ograniczają emisję zanieczyszczeń powstających podczas spalania.
21
Ćwiczenie 7
„W wyniku spalenia tony tworzyw sztucznych dochodzi do emisji 2,9 tony dwutlenku węgla i jest to najbardziej niekorzystna metoda zagospodarowania tego typu odpadów pod względem emisji . Spalanie tworzyw sztucznych w specjalnie do tego przeznaczonych spalarniach umożliwia odzyskiwanie ciepła wyemitowanego w trakcie tego procesu i wykorzystanie go na przykład do ogrzewania wody. Szacuje się, że w skutek spalenia paliw kopalnych dostarczających takiej samej energii jak tona odpadów z tworzyw sztucznych wyemitowanoby 2 tony dwutlenku węgla.” Na podstawie: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/plastik-a-klimat-367 [dostęp: 18.07.2022 r.]
Na podstawie powyższego tekstu odnieś się do stwierdzenia, że nie ma znaczącej różnicy między wielkościami emisji powstałymi na skutek spalania węgla oraz w wyniku spalania tworzyw sztucznych w nowoczesnej spalarni odpadów dostarczającej energii cieplnej lub elektrycznej.
RjO4x0OajtTkI
W wyniku spalenia jednej tony tworzyw sztucznych emitowane jest tony oraz produkowana jest określona ilość energii cieplnej. Aby otrzymać tę samą ilość energii w wyniku spalania węgla, do atmosfery zostałyby wyemitowane dwie tony tlenku węgla().
Chociaż spalanie tworzyw sztucznych powoduje względnie wyższą emisję tlenku węgla(), to należy także wziąć pod uwagę fakt, że uzyskaną w ten sposób energię termiczną inaczej otrzymanoby ze spalania paliw kopalnych (w tym przypadku węgla). Ponadto składowanie odpadów wiąże się z szeregiem problemów, takimi jak koszt magazynowania i duża ilość zajmowanego przez nie miejsca, czy też powolny rozpad śmieci i zanieczyszczanie przez nie środowiska. Spalanie odpadów w specjalnie przeznaczonych ku temu instalacjach pozwala na odzyskanie części energii zużytej wcześniej do ich wytworzenia, a także pozwala na znaczące zmniejszenie ilości składowanych śmieci.
1
311
Ćwiczenie 8
Rozkład stężeń średniorocznych tlenku azotu() dla strefy małopolskiej za rok :
R1Qvv8k8K2m6f
Obszar przekroczeń benzo(a)pirenu w pyle w województwie małopolskim w roku:
RtDXNXyrNkfcD
Przeanalizuj powyższe ilustracje i odpowiedz na pytania.
RlynBEraBbqfy
Aglomerację krakowską cechuje większe zagęszczenie ludności oraz znajdujący się na jej terenie obszar przemysłowy, dlatego rozpatrywana jest w oddzieleniu od pozostałych terenów mieszczących się w strefie małopolskiej.
W aglomeracji krakowskiej średnie stężenie było w zakresie - , a na pozostałym obszarze strefy małopolskiej wynosił on - .
Dopuszczalne roczne stężenie benzo(a)pirenu nie zostało przekroczone tylko w kilku, niewielkich obszarach województwa małopolskiego. Znajdują się one na terenach górskich, dlatego za lepszą jakość powietrza odpowiada najprawdopodobniej mniejsza gęstość zaludnienia (przez co ograniczona jest liczba indywidualnie ogrzewanych gospodarstw domowych), a tym samym mniejsza ilość dróg oraz większa odległość od ośrodków przemysłowych. Dodatkowo na terenie gór można spodziewać się silnego wiatru, co dodatkowo wpływa na poprawę jakości powietrza.
RlaMdYiI2XHpz3
Ćwiczenie 8
311
Ćwiczenie 9
Zmiany wielkości emisji PCDD/PCDF do powietrza w latach -:
RSLPO048d2VdF
Udział poszczególnych sektorów w emisji PCDD/PCDF w roku:
RzzGNWAgmgKz4
„Na spadek emisji PCDD/PCDF o w latach - miały wpływ działania polegające na ograniczaniu emisji z małych źródeł spalania z sektora komunalnego (niska emisja) oraz z termicznego przekształcania odpadów.”
Przeanalizuj dane i na tej podstawie odpowiedz na pytania:
RgzX6XVHLsqzf
Po najechaniu kursorem myszki na poszczególne elementy wykresów zobaczysz szczegółowe dane odnośnie do omawianych zagadnień. Pozwoli Ci to precyzyjnie odpowiedzieć na pytania.
Największy udział w emisji dioksyn w roku miały procesy spalania poza przemysłem, aż .
W latach - emisja dioksyn zwiększyła się o około .
Sektor rolniczy ma niewielki udział (ok. ) w emisji PCCD/PCDF w porównaniu do procesów spalania poza przemysłem () oraz procesów spalania w przemyśle (). W związku z tym należy podjąć działania w celu skutecznego ograniczenia emisji z innych źródeł niż sektor komunalny i termiczne przekształcanie odpadów, ale szczególną uwagę należy skupić na procesach spalania (zarówno poza przemysłem jak i w przemyśle), a nie na rolnictwie.