Roślina na zdjęciu 2 ma unerwienie równoległe, będące cechą charakterystyczną roślin jednoliściennych, natomiast roślina na zdjęciu 1 ma nerwację dłoniastą, która występuje u roślin dwuliściennych.
31
Ćwiczenie 7
R1KBvSYWqVdsS
RKOrg6ZhsIdDJ
R1YGiqOG35kG8
Zastanów się, w jakim celu obie te rośliny wytworzyły liście pułapkowe i jakie zwierzęta najczęściej padają ich ofiarą, oraz przypomnij sobie, jak nazywa się rodzaj ewolucji, która nastąpiła w tym przypadku.
Zarówno rosiczka, jak i muchołówka mają liście pułapkowe. Ich podobieństwo wynika z ewolucji zbieżnej (konwergencji), ponieważ przystosowały się one do tego samego sposobu polowania na te same ofiary. Ewolucja ich budowy musiała zatem zachodzić w tym samym kierunku.
31
Ćwiczenie 8
Aparaty szparkowe kserofitów są w wielu przypadkach zagłębione w powierzchni liścia i w razie niekorzystnych warunków środowiskowych mogą zostać zaczopowane woskiem lub żywicą. U hydrofitów, których liście pływają na powierzchni wody aparaty szparkowe położone są na górnej stronie liścia i znajdują się nawet nieco ponad jego powierzchnią. Z kolei liście podwodne są całkowicie pozbawione tych struktur.
RpZiOo9rhnuhX
Zastanów się, w jakich warunkach środowiska żyją kserofity i hydrofity.
Kserofity żyją w suchym środowisku. Aparaty szparkowe stanowią drogę ucieczki wody z liścia, dlatego opisane cechy pozwalają kserofitom ograniczyć straty wody. Hydrofity z kolei żyją w wodzie, która u roślin mających liście pływające po powierzchni mogłaby zalać aparaty szparkowe, co uniemożliwiłoby im wymianę gazową. Dla ochrony przed tym zjawiskiem mają one aparaty szparkowe położone tylko w skórce górnej części liścia. W przypadku liści podwodnych szparki są zbędne z powodu całkowitego zanurzenia liści i braku możliwości wymiany tlenu i dwutlenku węgla w postaci gazowej.