Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RXglCqRqh1Ps41
Ćwiczenie 1
Wskaż zdania, które są przykładami niedopowiedzenia. To jest sprawa dla sędziego. Możliwe odpowiedzi: Niedopowiedzenie. Ten czyn stanowi naruszenie normy. Możliwe odpowiedzi: Niedopowiedzenie. Normy moralne mają charakter konwencji społecznej. Możliwe odpowiedzi: Niedopowiedzenie. Jan Kowalski nie ma poczucia humoru. Możliwe odpowiedzi: Niedopowiedzenie
R1Q4biJJ9toEJ1
Ćwiczenie 2
Wskaż zdania zawierające okazjonalność. Możliwe odpowiedzi: 1. Ten uczeń nigdy nie spóźnił się na lekcję., 2. Jan zawsze spóźnia się na lekcję., 3. Kiedyś uczniowie nie spóźniali się na lekcję., 4. Nauczyciel powinien być w klasie przed uczniami.
RKoyBcypvHWRD1
Ćwiczenie 3
Które z poniższych zdań używa słowa „nieszczęście” bez niedopowiedzenia? Możliwe odpowiedzi: 1. To nieszczęście nie móc zrealizować swoich marzeń., 2. Jeśli będziesz postępować uczciwie, nie spotka cię żadne nieszczęście., 3. Ciężka choroba to prawdziwe nieszczęście, o ile ktoś nie ma zdrowego ducha., 4. Jeżeli nie nazwiesz czegoś nieszczęściem, to nie będzie dla ciebie nieszczęściem.
11
Ćwiczenie 4

Uzupełnij poniższe zdanie tak, żeby utworzyło w efekcie wypowiedź pozbawioną niedopowiedzenia:

RZiUCjNJCRHRJ
Jan jest prawdziwym fachowcem (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Wyjaśnij krótko, na czym polega niedopowiedzenie lub okazjonalność poniższych wypowiedzi.

RbYBPx1Q24xgj
A. Kiedyś szkoła cieszyła się większym szacunkiem. (Uzupełnij). B. Polacy są patriotami. (Uzupełnij). C. Ten polityk kiedyś nie uprawiał retoryki. (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Zaproponuj nową wersję zdań z punktu 5, taką, w której pozbawione są one niedopowiedzenia i okazjonalności.

R1QrRFLxTH4wy
A. (Uzupełnij). B. (Uzupełnij). C. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Do podanych niżej wypowiedzi dopisz kontekst, który sprawia, że są to wypowiedzi eliptyczne.

R1a72IBbbWyxc
A. Powinieneś coś na siebie włożyć. (Uzupełnij). B. Żaden z ciebie piłkarz. (Uzupełnij). C. W tej sprawie zdać się należy na decyzję sędziego. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Zapoznaj się z pierwszymi kilkoma mowami z Tako rzecze Zaratustra Fryderyka Nietzschego. Zwróć uwagę na wypowiedzi niejasne i niedopowiedzenia. Potrafisz je wskazać? Zastanów się, jaką funkcję pełnią w tekście. Zapisz swoje przemyślenia.

RoyEQcw6v2uze
(Uzupełnij).

Dla zainteresowanych

3
Polecenie 1

Skąd się biorą niedopowiedzenia w naszej codziennej komunikacji? Jakie mogłyby być kolejne kwestie rozmówców tego dialogu? Spróbuj dopisać dalszą część.

Rc7VfRrc0JRa2
(Uzupełnij).
R1FLJOGQnRShN
Nagranie dźwiękowe lekcji z fragmentem dialogu.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Rv2KVTLZ5GMUl1
RrGjWP8jsXGQ0
(Uzupełnij).
3
Polecenie 2

Popraw fragmenty powyższego tekstu tak, aby wypowiedzi były jednoznaczne.

Rc7VfRrc0JRa2
(Uzupełnij).