Sprawdź się
Połącz amerykańskich polityków lub działaczy społecznych z ich charakterystykami.
Rozmowa Rosy Parks z kierowcą autobusuZapytał mnie: Wstaniesz?
Odpowiedziałam: Nie.
Na to on: Jeśli nie wstaniesz, wezwę policję, żeby cię aresztowali.
Odpowiedziałam: To możesz zrobić.
Zapoznaj się z fragmentami recenzji filmów. Nazwij wydarzenia z najnowszej historii USA, których one dotyczą. Uzasadnij swój wybór, podając dwa argumenty.
Wszyscy ludzie prezydenta (1976)Bob Woodward i Carl Bernstein, dwaj dziennikarze piszący serię artykułów o aferze dla dziennika „The Washington Post”, podejmują […] żmudne reporterskie śledztwo, by wyjaśnić kulisy tej sprawy. Jej inspiratorami okazują się „wszyscy ludzie prezydenta”… Parę dziennikarzy różni wiele: Bernstein jest typem bezczelnego, szybkiego w działaniu narwańca, zaś Woodward chłodnym profesjonalistą. Obaj nie do końca zdają sobie sprawę z wagi odkryć, których dokonują, Carl ulega nawet żądzy sławy związanej z ujawnieniem winnych przestępstwa. Krok po kroku dziennikarze łapią kolejne tropy, docierają do coraz to nowych ludzi. Pomaga im w tym informator, nazywany „Głębokim Gardłem”, mający dostęp do informacji prosto z Białego Domu.
Czas Apokalipsy (1979)Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku. W Sajgonie kapitan Benjamin L. Willard (Martin Sheen) otrzymuje rozkaz odnalezienia i „zlikwidowania” pułkownika Waltera E. Kurtza (Marlon Brando), zbuntowanego przeciwko dowództwu i oszalałego. Kurtz przebywa w głębokiej dżungli, gdzie założył obozowisko, w którym przewodzi górskiemu plemieniu […]. Willard wyrusza łodzią patrolową w górę rzeki Mekong…
JFK (1991)Samotny strzelec czy grupa wynajętych przez establishment i mafię zamachowców? Fakty czy bujdy? Możliwy przebieg wydarzeń czy antyrządowa propaganda i manipulacja? Co sprzedaje nam Oliver Stone? Ten spór zapewne nigdy do końca nie zostanie rozstrzygnięty, a każdy z historyków, politologów, prawników, polityków i publicystów oraz zwykłych widzów będzie miał własne zdanie na ten temat.
Charakterystyczną cechą popkultury lat 60. był kultowy status wykonawców muzyki młodzieżowej. Najpopularniejsi wykonawcy chętnie zabierali głos w sprawach politycznych i społecznych, a ich opinie urastały do rangi głosu pokolenia. Przeczytaj tłumaczenia tekstów piosenek wykonywanych przez ważnych twórców popkultury czasów hipisowskich. Zaznacz kolorem:
Wciel się w dziennikarza, uczestnika marszu na Waszyngton. Jesteś pod wielkim wrażeniem skali przedsięwzięcia i atmosfery manifestacji. Przygotuj reportaż (10–15 zdań) dotyczący tego wydarzenia. Jako inspirację i źródło informacji wykorzystaj fotografie oraz załączony do materiału tekst źródłowy. Pamiętaj o atrakcyjnym tytule reportażu!
Źródło A
Przemówienie Martina Luthera Kinga, Waszyngton, 1963 r.Mam marzenie, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie byłych niewolników i synowie ich właścicieli będą mogli usiąść razem przy stole braterstwa. Mam marzenie, że pewnego dnia nawet stan Missisipi, stan upalny od gorąca niesprawiedliwości, upalny od gorąca ucisku będzie przekształcony w oazę wolności i sprawiedliwości.
Mam marzenie, że czwórka moich małych dzieci będzie pewnego dnia żyła w kraju, gdzie nie będą osądzane po kolorze ich skóry, ale po istocie ich osobowości. Mam dziś marzenie! […]
To nasza nadzieja. To jest wiara, z którą wrócę na południe. […]
Z tą wiarą będziemy zdolni do wspólnego działania, do wspólnej modlitwy, do wspólnej walki, do pójścia razem do więzienia, do wspólnego stanięcia w obronie wolności, wiedząc, że pewnego dnia będziemy wolni. […]
Jeśli Ameryka ma być wielkim narodem, to musi stać się prawdą.
Źródło B
Źródło C
Ułóż listę pytań do Martina Luthera Kinga, do białego uczestnika marszu oraz do czarnoskórego uczestnika marszu – po dwa pytania do każdego z nich. Zadaj również dwa pytania piosenkarzowi i poecie Bobowi Dylanowi, który jako jeden z kilku artystów wystąpił przed słynnym przemówieniem Kinga. Nie licz jednak za bardzo na odpowiedź… Ten artysta bowiem słynie z unikania mediów.