Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Dla uatrakcyjnienia opisu rzutów, w tym pionowego, chcesz opowiedzieć o fontannie w Genewie, która wyrzuca w ciągu sekundy 500 litrów wody z prędkością 200 kilometrów na godzinę pionowo w górę.

R3LqId166CqYw
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/genewa-fontanna-zwiedza%c4%87-zabytki-947315/ [dostęp 1.02.2022], domena publiczna.
RVdxDGBf5gXPb
Oszacuj, ile ton wody utrzymuje ta fontanna w powietrzu? Pomiń opory ruchu. Odpowiedź: około Tu uzupełnij ton
1
Ćwiczenie 2
RIKAPKlWf9w8F
O rzutach, ale inaczej, nie w pionie, tylko w poziomie. Pod jakim kątem względem poziomu należy skierować strumień wody, by zasięg jej w kierunku poziomym był największy? Odpowiedź: Tu uzupełnij stopni.
2
Ćwiczenie 3
R1ApWCPdRxCG1
O paradoksach skoków narciarskich: Opory powietrza przy skokach narciarskich przyczyniają się do (zaznacz prawidłowe stwierdzenia):
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:FIS_Ski_Weltcup_Titisee-Neustadt_2016_-_Noriaki_Kasai3.jpg [dostęp 1.02.2022], domena publiczna.
2
Ćwiczenie 4
R14h1wErMDRLd
Chcesz zademonstrować efektownie zmianę ciśnienia powietrza ze zmianą wysokości nad poziomem morza (n.p.m.). Wykonujesz doświadczenie z butelką plastikową, którą zabierasz jadąc kolejką linową z Chamonix (1035m n.p.m.) na Aigille du Midi, jeden ze szczytów Mont Blanc (3842 m n.p.m.). Na szczycie opróżniasz butelkę i szczelnie ją zakręcasz.

Po powrocie do Chamonix butelka będzie: Możliwe odpowiedzi: 1. rozdęta, 2. wklęśnięta, 3. nic się nie zmieni
2
Ćwiczenie 5
R1bGiUunzstwn
W celu zaprezentowania sił bezwładności wykonujesz następujące doświadczenie: Na nici zawieszasz dosyć ciężki przedmiot, na dole którego doczepiasz taką samą drugą nić. Ciągniesz za dolną nić na dwa sposoby: raz powoli, a za drugim razem energicznie. Która z nici zerwie się? Są 4 możliwości. Zaznacz, które z nich są prawdziwe.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
RJY1FbmiQYUUH
W celu zrozumienia działania sił bezwładności wyobraź sobie następującą sytuację. Na nici zawieszasz dosyć ciężki przedmiot, na dole którego doczepiasz taką samą drugą nić. Ciągniesz za dolną nić na dwa sposoby: raz powoli, a za drugim razem energicznie. Jak myślisz, która z nici zerwie się? Są 4 możliwości. Zaznacz te dwie spośród nich, które są prawdziwe.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 6
R1Wjauzr3VRj1
Jak wyciągnąć serwetę spod talerza? Wykonujesz doświadczenie, w którym na stole leży serweta, a na niej talerz z owocami (rysunek) W pierwszym przypadku ciągniesz za serwetę powoli, w drugim szybko. W którym przypadku uda Ci się wyciągnąć serwetę spod talerza? Uzasadnij odpowiedź.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R3YWfO5tAuncN
Wyobraź sobie następującą sytuację. Na stole leży serweta, a na niej stoi talerz z ulubionymi owocami. Postanawiasz wyciągnąć serwetę spod talerza. W pierwszym przypadku ciągniesz za serwetę powoli, w drugim szybko. Jak myślisz, w którym przypadku uda Ci się wyciągnąć serwetę spod talerza? Uzasadnij odpowiedź.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 7
RYNV48goSj4nv
Zamierzasz wykonać doświadczenie demonstrujące powstawanie pola magnetycznego towarzyszącego przepływowi ładunków elektrycznych. Do dyspozycji masz busolę magnetyczną, bateryjkę elektryczną i przewodnik w postaci kawałka drutu metalowego. Drut umieszczasz pod lub nad busolą i podłączasz do końcówek bateryjkę (na krótko, by jej nie rozładować). Masz dwa warianty ustawienia przewodnika (zob. rysunek):

A) prostopadle do igły magnetycznej,
B) równolegle do igły magnetycznej.

Po podłączeniu napięcia elektrycznego igła magnetyczna obróci się o 90°. W którym wariancie ustawienia to nastąpi?
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
1
Ćwiczenie 7

Jeżeli w sąsiedztwie podłączonego do baterii przewodu umieścimy kompas, wówczas na skutek oddziaływania z polem magnetycznym igła kompasu zmieni swoje położenie. Czy możliwe jest jednak takie ustawienie przewodu względem igły magnetycznej, aby nie przekręciła się ona po podłączeniu przewodu do baterii?

uzupełnij treść
3
Ćwiczenie 8
RsxXFqp0PAcFh
Wykonujesz doświadczenie, w którym demonstrujesz powstawanie siły elektromotorycznej indukcji elektromagnetycznej. Masz przewodnik w postaci zwoju podłączonego do galwanometru. Do środka zwoju wsuwasz i wysuwasz magnes. Zobacz rysunek.

Galwanometr wychyli się, gdy:
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 8
R1N7ks3ostlb7
Solenoid - czyli pozbawioną wypełnienia cewkę powietrzną - podłączono do mierzącego natężenie prądu galwanometru. W którym przypadku wskazówka galwanometru się wychyli? Możliwe odpowiedzi: 1. Prawidłowa odpowiedź, 2. Nieprawidłowa odpowiedź A