Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Encyklopedia PWN: (…)Międzynarodowe ugrupowanie integracyjne, istniejące od 1 XI 1993, którego podstawą są suwerenne, europejskie państwa narodowe, tworzące związek gospodarczo‑polityczny.”
Zapoznaj się ze źródłem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się ze źródłem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 w BratysławieWspółpraca w obszarze migracji, projekty państw V4 w Afryce, Partnerstwo Wschodnie (…) były głównymi tematami dzisiejszych rozmów szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.
Podczas spotkania ministrowie omówili m.in. kwestie projektów realizowanych w ramach Funduszu Powierniczego UE na rzecz Afryki (The European Union Trust Fund for Africa). – (…) Jednocześnie zaznaczył, że projekt powinien dążyć do wypracowania rozwiązań systemowych. W tym kontekście minister wskazał na propozycję Polski, która zmierza do uzupełnienia działań zintegrowanego systemu zarządzania granicami w Libii obejmującego zarówno granice morskie, jak i lądowe.”
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
Inicjatywa Środkowoeuropejska1. Inicjatorem powstania Inicjatywy Środkowoeuropejskiej – Central European Initiative (IŚE – CEI) były Włochy, a współpraca w Środkowej Europie, po upadku bloku socjalistycznego, miała zapobiec ewentualnej hegemonii Niemiec w regionie, a równocześnie przybliżyć region do Zachodu. (…)
2. Nie ulega wątpliwości, że gdyby to Niemcy wystąpiły wtedy w roli czynnika integrującego Europę Środkową, to spotkałyby się z zarzutem, że jest to próba nawiązania do skompromitowanej idei Mitteleuropy. (…)
3. Początkowo (11 listopada 1989 roku) powołano inicjatywę czterostronną – Quadragonale, z udziałem Austrii, Jugosławii, Węgier i Włoch.
4. W roku 1990 do inicjatywy dołączyła Czechosłowacja (Pentagonale), a w roku 1992 Polska (Hexagonale). (…)
5. Jak wiadomo Polska, i słusznie, wspiera przede wszystkim te możliwości integracyjne w naszym regionie, które wiążą się z funkcjonowaniem Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. (…)
6. W skład Inicjatywy Środkowoeuropejskiej wchodzi obecnie 17 państw (Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Republika Macedonii Północnej, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowenia, Słowacja, Ukraina, Węgry i Włochy).”