Sprawdź się
Podaj trzy charakterystyczne cechy ozonu.
Podaj trzy możliwości zastosowania ozonu w przemyśle spożywczym.
Przeanalizuj przytoczony tekst:
„Ozon obecny w stratosferze (warstwie atmosfery położonej powyżej troposfery) pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Zmniejszenie ilości ozonu w tej warstwie może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie organizmów. Stężenie ozonu w troposferze (przyziemnej warstwie atmosfery) jest znacznie mniejsze niż w stratosferze. Wzrost ilości ozonu troposferycznego pozostaje w ścisłym związku ze wzrostem liczby przypadków astmy i problemów z układem oddechowym wśród populacji miejskiej.”
Indeks górny Na podstawie: O`Niell P., Chemia środowiska, Warszawa 1997. Indeks górny koniecNa podstawie: O`Niell P., Chemia środowiska, Warszawa 1997.
Z poniższych cech wybierz te, które dotyczą ozonu.
Uzupełnij poniższą tabelę, wybierając właściwe informacje dotyczące ozonu i ditlenu.
Kolor, Zapach, Gęstość , ciemnoniebieski, zapach zgniłych jaj, 4,561
Właściwość | Ozon | Tlen |
---|---|---|
Kolor | ||
Zapach | ||
Gęstość |
Poniżej przedstawiono mechanizm ozonolizy:
jest najbardziej użytecznym odczynnikiem rozszczepiającym podwójne wiązania. Otrzymany w wyniku przepuszczenia strumienia tlenu przez wysokonapięciowe wyładowanie elektryczne, szybko przyłącza się do wiązań podwójnych w niskiej temperaturze, dając cykliczne związki przejściowe, zwane molozonkami. Powstałe molozonki szybko przegrupowują się do ozonków. Niskocząsteczkowe ozonki są wybuchowe – nigdy się ich nie wydziela, ale traktuje się je środkiem redukującym, takim jak metaliczny w kwasie octowym, by przeprowadzić je w związki karbonylowe. Ostatecznym efektem sekwencji reakcji ozonolizy/redukcji cynkiem jest rozszczepienie wiązania i przyłączenie podwójnym wiązaniem atomu tlenu do każdego z atomów węgla alkenu. Jeśli przy atomach węgla, tworzących wiązanie podwójne, nie ma atomów wodoru, powstają ketony; jeśli z kolei przy atomach węgla, tworzących wiązanie podwójne, jest jeden atom wodoru, powstają aldehydy.
Indeks górny Źródło: McMurry J., Chemia organiczna, Warszawa 2005. Indeks górny koniecŹródło: McMurry J., Chemia organiczna, Warszawa 2005.
a) Skorzystaj z powyższej informacji i uzupełnij równanie reakcji rozszczepienia 1‑metylocykloheksenu, wpisując odpowiednie wzory półstrukturalne związków. W reakcji pominięto etap powstawania mozolonku i ozonku.
b) Dokończ poniższe równanie reakcji, wpisując wzory półstrukturalne odpowiednich produktów tej reakcji.
Tak przebiega mechanizm ozonolizy na przykładzie 2,3‑dimetylobut‑2-enu. Do atomów węgla tworzących wiązanie podwójne przyłączone są po dwie grupy metylowe za pomocą wiązań pojedynczych Pod wpływem ozonu powstaje produkt pośredni - molozonek i kolejny produkt produkt pośredni - ozonek. Ozonek pod wpływem Zn, kwasu octowego, daje dwie cząsteczki ketonu metylowego – acetonu o wzorze: dwie grupy metylowe przyłączone wiązaniami pojedynczymi do atomu węgla, który tworzy wiązanie podwójne z atomem tlenu.
Ozon jest najbardziej użytecznym odczynnikiem rozszczepiającym podwójne wiązania. Otrzymany w wyniku przepuszczenia strumienia tlenu przez wysokonapięciowe wyładowanie elektryczne, szybko przyłącza się do wiązań podwójnych w niskiej temperaturze, dając cykliczne związki przejściowe, zwane molozonkami. Powstałe molozonki szybko przegrupowują się do ozonków. Niskocząsteczkowe ozonki są wybuchowe – nigdy się ich nie wydziela, ale traktuje się je środkiem redukującym, takim jak metaliczny w kwasie octowym, by przeprowadzić je w związki karbonylowe. Ostatecznym efektem sekwencji reakcji ozonolizy/redukcji cynkiem jest rozszczepienie wiązania podwójnego między atomami węgla i przyłączenie podwójnym wiązaniem atomu tlenu do każdego z atomów węgla alkenu. Jeśli przy atomach węgla, tworzących wiązanie podwójne, nie ma atomów wodoru, powstają ketony; jeśli z kolei przy atomach węgla, tworzących wiązanie podwójne, jest jeden atom wodoru, powstają aldehydy.
Napisz, jak rozumiesz dotyczące ozonu hasło Environmental Protection Agency (Agencji Ochrony Środowiska): „wysoko — dobrze, nisko — źle”.