Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑pink

Wirtualny mikroskop

12
Symulacja 2

Za pomocą wirtualnego mikroskopu przeprowadź obserwację koszyczka stokrotki pospolitej (Bellis perennis). Zwróć uwagę na wybarwienie oraz lokalizację kwiatów rurkowatych i języczkowatych.

R18G11J5nXrWs1
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Obserwacja koszyczka stokrotki pospolitej (Bellis perennis) pod mikroskopem świetlnym. Okular mikroskopu powiększa obraz 10×. Barwienie safraniną z zielenią trwałą.
Źródło: Paweł Jarzembowski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, licencja: CC BY-SA 3.0.
Szczegóły obserwacji mikroskopowej 1bluewhite
Szczegóły obserwacji mikroskopowej 2redwhite
Szczegóły obserwacji mikroskopowej 3
Szczegóły obserwacji mikroskopowej 4greenwhite

Za pomocą wirtualnego mikroskopu przeprowadzono  obserwację koszyczka stokrotki pospolitej (Bellis perennis). Kwiaty stokrotki pospolitej zebrane są w pojedynczy koszyczek. Dno kwiatowe jest wypukłe. Pylniki całkowicie zrośnięte, natomiast pręciki wolne. Wewnątrz koszyczka znajdują się rurkowate kwiaty obupłciowe, które wybarwiają się na kolor czerwony. Na zewnątrz występuje pojedynczy szereg języczkowatych kwiatów żeńskich, które wybarwiają się na kolor niebieski. Na symulacji ukazano koszyczek stokrotki pospolitej w powiększeniach 4 razy, 10 razy i 20 razy. Na symulacji jest struktura otoczona owalnymi elementami wybarwionymi na kolor czerwony. W środku owali znajdują się podłużne struktury.

Szczegóły obserwacji mikroskopowej. Na filmach przedstawiono koszyczek stokrotki pospolitej (Bellis perennis) w powiększeniach 40×, 100×, 200×. Ukazano strukturę o cebulowatym kształcie. Otaczają ją owalne elementy wybarwione na kolor czerwony. W owalach są podłużne elementy oraz liczne kropki. To jądra komórek. Komórki ściśle do siebie przylegają.

RaqQ7XxTDcIW7
Film nawiązujący do treści materiału, zawiera wskazówki dotyczące sposobu używania mikroskopu, jak i przykłady obserwacji.

Ogólne wskazówki dotyczące techniki mikroskopowania w warunkach szkolnych.

1. Należy ustawić właściwe oświetlenie pola widzenia (tak aby uzyskać równomierne, jasne oświetlenie). 2. Preparat umieszcza się na stoliku przedmiotowym między łapkami mikroskopu. 3. Za pomocą śrub służących do przesuwania preparatu ustawia się obiekt obserwacji mniej więcej na przedłużeniu osi obiektywu. 4. Najpierw wybiera się obiektyw o najmniejszym powiększeniu. 5. Patrząc przez okular, należy podnosić stolik przedmiotowy, aż do uzyskania obrazu. 6. Obraz wyostrza się za pomocą śruby mikrometrycznej. Można wówczas skorygować światło. 7. Aby zmienić powiększenie, należy przekręcić rewolwer na obiektyw o większym powiększeniu, np. 10×, 40×. 8. Ostrość obrazu koryguje się za pomocą śruby mikrometrycznej. 9. Po ukończeniu obserwacji należy opuścić stolik i wyłączyć światło, a następnie wyjąć preparat i ustawić obiektyw o najmniejszym powiększeniu: 4×. 10. Mikroskop przykrywa się foliowym pokrowcem, aby uchronić go przed zabrudzeniami.

Polecenie 1

Przeciągnij prawidłowe nazwy i podpisz elementy budowy koszyczka stokrotki pospolitej (Bellis perennis).

RMk6RRQUFzvXj
Rysunek przedstawia obraz mikroskopowy koszyczka stokrotki. Na podłużnym głąbiku o szerokości jednego milimetra znajdują się listki okrywy koszyczka. Kwiatostan ma wydłużony, owalny kształt. Stanowi oddzielone od pozostałej części rośliny skupienie rozgałęzień i pędów zakończonych kwiatami. Nad listkami okrywy koszyczka, przy dnie kwiatostanu znajdują się przypominające języki kwiaty języczkowate. Listki okrywy mają haczykowate zakończenia. Na środku koszyczka znajdują się kwiaty rurkowe, a na brzegach kwiaty języczkowe. Kwiat rurkowy, to kwiat promienisty mający dwie lub więcej płaszczyzn symetrii, o okwiecie rurkowatym. Kwiat języczkowy to taki kwiat, którego płatki korony zrośnięte są w dolnej części w rurkę, a w górnej części wyciągnięte w spłaszczony języczek. Dno kwiatostanu jest stosunkowo szerokie, stanowi oś kwiatostanu. To na nim umieszczone są wszystkie elementy kwiatu. Na rysunku zaznaczono też zalążnię, znamię słupka i pylnik kwiatowy. Zalążnia i wydłużona szyjka ze znamieniem, przystosowanym do przyjmowania ziaren pyłku kwiatowego stanowi słupek. To żeński organ znajdujący się w środku kwiatu. W rozszerzonej części dolnej słupka, czyli zalążni spoczywa do kilku okrytych osłonkami zalążków z komórkami jajowymi. Ściana zalążni chroni je, okrywając od zewnątrz. Znamię słupka jest często kleiste lub chropowate, aby zatrzymać osiadające na nim ziarna pyłku. Pręciki to męskie organy rozrodcze, które wyrastają dookoła słupka. Pojedynczy pręcik jest zbudowany z nitki, na której osadzona jest główka pręcika. Każda główka składa się z dwóch pylników, a każdy pylnik posiada dwa woreczki pyłkowe. W woreczkach powstają ziarna pyłku. Na dnie kwiatu osadzone są miodniki produkujące nektar, słodki płyn, będący obok pyłku pokarmem zwierząt zapylających kwiaty. Stokrotka jest kwiatem obupłciowym.
Źródło: Paweł Jarzembowski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, licencja: CC BY-SA 3.0.
R17TA6vTJB1PG
Zaznacz prawidłową odpowiedź. Które dwa elementy nie należą do budowy koszyczka stokrotki pospolitej. Możliwe odpowiedzi: 1. zalążnia, 2. pylnik, 3. znamię słupka