Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑lime

Wpływ stężenia roztworu glebowego na pobieranie wody przez rośliny

Za pomocą panelu po prawej stronie wybierz odpowiednie stężenie roztworu glebowego, aby sprawdzić jego wpływ na pobieranie wody przez roślinę.

Zapoznaj się z opisem symulacji i zastanów się, jaki wpływ ma odpowiednie stężenie roztworu glebowego na pobieranie wody przez roślinę.

1
Symulacja 1

Przeanalizuj symulację interaktywną, a następnie określ, jaki rodzaj suszy (fizjologiczna czy klimatyczna) został na niej przedstawiony. Odpowiedź uzasadnij.

Przeanalizuj opis symulacji interaktywnej, a następnie określ, jaki rodzaj suszy (fizjologiczna czy klimatyczna) został na niej przedstawiony. Odpowiedź uzasadnij.

R1djw8CdsVQIc1
Symulacja interaktywna ilustruje wpływ stężenia roztworu glebowego na pobieranie wody przez roślinę. Na ekranie startowym widoczna jest niewielka roślina z długą łodygą oraz liśćmi rosnącymi po obu jej stronach. Roślina jest umocowana korzeniami w glebie, która na symulacji jest w przekroju – widoczne są korzenie znajdujące się pod ziemią. W prawym górnym rogu symulacji znajduje się ramka z napisem psi indeks dolny w roztworu glebowego. Poniżej znajduje się oś zaznaczonymi dwoma punktami – minus 0,9 megapaskala oraz minus 0,1 megapaskala. Po zaznaczeniu na osi punktu o wartości minus 0,9 megapaskala pojawia się poniżej napis: "Duże stężenie soli w środowisku zmniejsza dostępność wody dla rośliny, gdyż zwiększają się siły osmotyczne utrzymujące wodę w roztworze glebowym. Potencjał wodny roztworu glebowego staje się bardzo niski. W wyniku ograniczonego pobierania wody maleje turgor, co natychmiast prowadzi do zahamowania wzrostu komórek na długość." Jednocześnie na grafice liście rośliny opadają, a w przekroju ziemi pojawiają się liczne, mniejsze i większe niebieskie punkty. Na niektórych z nich widoczny jest symbol plus, a na niektórych symbol minus. Do korzeni prowadzą też dwie półokrągłe, niebieskie strzałki, które przekreślone są czerwonym krzyżykiem. Po zaznaczeniu na osi punktu o wartości minus 0,1 megapaskala pojawia się napis: "W obrębie rośliny odbywa się stale przepływ wody, którego kierunek zależy od gradientu potencjału wody, powstającego między poszczególnymi częściami rośliny. Woda przepływa zawsze z komórki, w której potencjał wody jest wyższy od komórki o niższym potencjale, a więc zgodnie z gradientem potencjału wody”. Na grafice pojawiają się jednocześnie cienkie, niebieskie linie, które wnikają w korzenie, wędrując wzdłuż łodygi przez liście i kolejno wydostają się do góry poza roślinę w formie trzech krętych, równoległych do siebie linii.
R1UuSK8oxGO4K1
(Uzupełnij).
1
Polecenie 1

Na podstawie symulacji interaktywnej oraz własnej wiedzy przedstaw czynniki, które mogą wywołać suszę u roślin zimozielonych.

R11KKq83khL2a
(Uzupełnij).