Interferencja wiązek światła odbitych od dwóch powierzchni cienkiej warstwy

Na poniższej symulacji możecie zaobserwować interferencję wiązek światła odbitych od dwóch powierzchni cienkiej warstwy.

R7F9iQ5JKPoyE
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
1
Polecenie 1

Czy jesteś w stanie ustawić parametry symulacji tak, aby fale odbite znalazły się w przeciwfazie? Jak wpływa to na falę wypadkową?

uzupełnij treść

Symulacja przedstawia odbicie fali od błony płaskiej o zadanej grubości. Na błonę pada fala poruszająca się w prawą stronę. Część fali odbija się od lewej ścianki błony, zmieniając przy tym swoją fazę na przeciwną, natomiast część przechodzi przez ściankę i zaczyna dalej propagować się wewnątrz błony. Warto zwrócić uwagę na to, że z uwagi na różnicę między współczynnikami załamania, długość fali w błonie jest mniejsza od długości w powietrzu. Wewnątrz błony część fali odbija się od prawej ścianki i wraca z powrotem w lewą stronę. Ostatecznie, po lewej stronie błony obserwujemy w powietrzu interferencję obu fal odbitych - od lewej i prawej ścianki błony.

1
Problem 1

Załóżmy, że długość fali w błonie wynosi 3 mikrometry. Czy można tak dobrać szerokość błony, aby fale odbite wygasiły się wzajemnie na skutek interferencji.

uzupełnij treść