1
Polecenie 1
RYBpqwcMQPWWD
Przeanalizuj symulację interaktywną, a następnie porównaj rozwój pierwo- i wtóroustych. Określ, z czego powstaje otwór gębowy u pierwo- i wtóroustych. (Uzupełnij).
1
Symulacja 1

Przesuwając suwak, obserwuj poszczególne etapy rozwoju zarodkowego u pierwoustych i wtóroustych.

R1AMjVPwxgVSX1
Slajdy dotyczą porównania rozwoju zarodkowego pierwoustych i wtóroustych. Slajd 1. Bruzdkowanie. Stadium ośmiokomórkowe. U pierwoustych spiralne i zdeterminowane, u wtóroustych promieniste i niezdeterminowane. Na ilustracji są dwie owalne formy podzielone w górnej części na cztery mniejsze elementy, w dolnej na cztery większe części. Slajd 2. Tworzenie się celomy. U pierwoustych na ilustracji jest struktura, która w dolnej części ma pragębę - otwór. Wchodzi w głąb struktury. Tu jest prajelito. Po jej dwóch stronach na dole są owalne elementy - to celoma. Celoma otoczona jest komórkami mezodermy. W przypadku wtóroustych pragęba również jest w dolnej części struktury, ale celoma znajduje się w górnej części prajelita. Przypomina dwa niewielkie wzniesienia w pewnej odlegości od siebie. Okrywa jest mezoderma. Slajd 3. Los blastoporu. Na ilustracji są dwie owalne struktury. U pierwoustych otwór gębowy jest w dolnej części, odbyt w górnej, u wtóroustych odwrotnie. Przez środek ciała biegnie przewód pokarmowy.
Porównanie rozwoju zarodkowego pierwoustych i wtóroustych.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o. Na podstawie: Neil Campbell i in., Biologia, tłum. K. Stobrawa i in., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 2
Rue4uebhQFoOj1
Stwórz pytania testowe dotyczące tworzenia się celomy u pierwo- i wtóroustnych dla kolegi bądź koleżanki z ławki.
R1KlDfEMsTCwz
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.