Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Symulacja 1

Przeanalizuj poniższą symulację. Zwróć uwagę na sposób, w jaki łączą się cząsteczki typu HX z alkenami, a następnie wykonaj ćwiczenia sprawdzające.

Wskazówka: Wybierz alken/dien, do którego ma zostać przyłączona cząsteczka HCl. Po prawej stronie pojawi się nazwa systematyczna związku, który powinien zostać utworzony. Kierując się nazwą systematyczną, zaznacz odpowiednie wiązanie podwójne. Po zaznaczeniu wiązania, obok kursora pojawi się atom wodoru, który należy przyłączyć do odpowiedniego atomu węgla. Kolejnym krokiem jest przyłączenie atomu chloru. Jeżeli utworzysz poprawny związek, wyświetli się on na zielono.

Zapoznaj się z opisem symulacji. Zwróć uwagę na sposób, w jaki łączą się cząsteczki typu HX z alkenami, a następnie wykonaj ćwiczenia sprawdzające.

R1ClxmrjWXfRM
Symulacja interaktywna pod tytułem Addycja cząsteczek typu HX do wiązania podwójnego . Po uruchomieniu symulacji widoczna jest plansza. Na górze napis Addycja cząsteczek typu HX do wiązania podwójnego – reguła Markownikowa. Poniżej trzy związki do wyboru: 4‑metylo‑heks‑1,4‑dien, 3‑metylopent‑1-en, 2‑bromo‑6-metyloheks‑2-en. Po wybraniu związku pojawia się jego wzór strukturalny, wzór sumaryczny cząsteczki chlorowodoru oraz nazwa produktu. Na wzorze sumarycznym alkenu należy wybrać wiązania podwójne oraz atomy węgla, do których przyłączy się cząsteczka chlorowodoru dając określony w symulacji produkt. Produktem reakcji 4‑metylo‑heks‑1,4‑dienu z chlorowodorem jest 4‑chloro‑4-metyloheks‑1-en. Wodór przyczepi się do piątego atomu węgla w cząsteczce a chlor do czwartego atomu węgla w cząsteczce.Produktem reakcji 3‑metylopent‑1-en z chlorowodorem jest 2‑chloro‑3-metylopentan. Wodór przyczepi się do pierwszego atomu węgla w cząsteczce a chlor do drugiego atomu węgla w cząsteczce.Produktem reakcji 2‑bromo‑6-metyloheks‑2-enu z chlorowodorem jest 2‑bromo‑2-chloro‑6-metyloheksan. Wodór przyłącza się do trzeciego atomu węgla w cząsteczce, a chlor do drugiego atomu węgla w cząsteczce.
Symulacja interaktywna pt. „Addycja cząsteczek typu HX do wiązania podwójnego”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Maria Kalemba, licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
Ćwiczenie 1
RE6Cww1VBl0DH
Napisz, w jaki sposób do poniżej wymienionych związków przyłączy się cząsteczka Ha Ce el (kwasu solnego). Jak będą się nazywały produkty tej addycji?. a) 4-metylo-heks-1,4-dien. Produkt addycji: b) 3-metylopent-1-en Produkt addycji: c) 2-bromo-6-metyloheksan Produkt addycji.
ROczWwsEv8Tn5
Ćwiczenie 1
Wybierz brakujące wyrazy, tak aby powstałe zdania były prawdziwe. Reguła Markownikowa określa kierunek reakcji addycji / substytucji do podwójnego wiązania –C=C-. Zgodnie z nią bardziej elektroujemna / elektrododatnia grupa przyłącza się do atomu węgla, przy której jest mniej atomów wodoru. Natomiast grupa mniej elektroujemna do atomu węgla, do którego już wcześniej było przyłączone więcej / mniej atomów lub grup o własnościach elektrododatnich / elektroujemnych.
RQkAAUIOZzVt5
Ćwiczenie 2
Do cząsteczek typu HX zaliczamy: Możliwe odpowiedzi: 1. HCl, Cl2, HBr, 2. H2O, I2, HBr, 3. HCl, HBr, HI
R1aHvkargUUUt1
Ćwiczenie 3
Łączenie par. Oceń prawdziwość zdań. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe lub F, jeśli jest fałszywe.. W przypadku dienów cząsteczka HX przyłączana jest do dowolnego wiązania podwójnego w związku.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W wyniku reakcji addycji dochodzi do rozerwania wiązania wielokrotnego.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Na wskutek reakcji 4-metylo-heks-1,4-dienu z HCl powstaje 5-chloro-3-metyloheks-2-en.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz