Rafy koralowe to jedne z najbogatszych pod względem liczby i różnorodności żyjących w nich gatunków zwierząt.
Do mieszkańców raf należą rozmaite osiadłe bezkręgowce: miękkie korkowce (Alcyonium ), piórówki (Pennatula ), mięsiste ukwiały (Actiniaria ), osiadłe wieloszczety (Sedentaria ), osłonice (Tunicata ) oraz typowe dla raf koralowych olbrzymie małże – przydacznie (Tridacna ), ważące nawet kilkaset kilogramów.
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
RQULP9J9jVLSq Na zdjęciu koral koralowiec. Struktura krępych, niewysokich roślin o szerokich, palcowatych polipach. Są one pokryte żywą tkanką w kolorze czerwonym.
Koral korkowiec (Alcyonium palmatum ).
Źródło: Wikimedia Commons , domena publiczna.
R150abBN93Id6 Na zdjęciu korale madreporowe. Mały, drobne kolonie polipów, tworzące jedną zwartą masę polipów. Mają różne kolory różowy, niebieski, fioletowy, zielony, brązowy.
Przedstawiciele rzędu korali madreporowych (Scleractinia ).
Źródło: Brocken Inaglory , Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
R17SZlTOEyoDY Na zdjęciu piórówka świecąca. Zgodnie ze swoją nazwą mają kształt pióropusza. Jasnożółty koral wystaje z dna morza. Jego pióropusz świeci w reakcji na bodziec.
Piórówka świecąca (Pennatula phosphorea ).
Źródło: Jørgen Schyberg , Flickr , licencja: CC BY-NC-ND 2.0.
R17YiVpaWr44D Na zdjęciu ukwiał. Ma cylindryczne ciało i jest przymocowany do dna morza podeszwą. W górnej części widoczne są licznie rozgałęzione ramiona.
Ukwiał z gatunku Anemonia sulcata .
Źródło: Attrattorestrano, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
RAdGr7eUNkBI7 Na zdjęciu wieloszczet. Z dna morskiego wystaje pojedynczy polip, na szczycie którego znajduje się forma przypominająca wachlarz z piór. Mają one kolor fioletowy.
Wieloszczet osiadły z gatunku Sabella pavonina .
Źródło: Wolljuergen, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
RSHUaUytLD94T Na zdjęciu żachwa. Wyglądem przypomina skupisko walcowatych, półprzezroczystych rurek. Mają one liczne prążki a krawędź każdej rurki ma niebieską obwódkę.
Żachwa (gromada należąca do podtypu osłonic) z gatunku Clavelina moluccensis .
Źródło: Nhobgood, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
R1Od5sn8Acait Na zdjęciu gatunek małża, który wyglądem przypomina szeroką wstęgę. Przydacznia ma turkusowy kolor.
Przydacznia olbrzymia (Tridacna gigas ).
Źródło: Bernard DUPONT, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 2.0.
Fauna raf koralowych jest bajecznie kolorowa dzięki wolno żyjącym zwierzętom: wieloszczetom (Polychaeta ), skorupiakom (Crustacea ) czy ślimakom (Gastropoda ) reprezentowanym przez rozkolce (Muricidae ), porcelanki (Cypraeidae ) czy jadowite stożki (Conidae ). Przedstawicielami głowonogów są tu ośmiornice (Octopoda ).
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
R1N3fRSeQZ1XY Na zdjęciu wieloszczet. Segmentowane ciało składa się z tułowia, który jest spłaszczony od strony brzusznej, odcinka głowowego i odwłoka. Po bokach ciała znajduje się wiele wypustków. Oczy niewielkie z czułkami. Kolor ciała pomarańczowy.
Wieloszczet Alitta succinea .
Źródło: Hans Hillewaert , Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
R5RIo6Dvk7Sca Na zdjęciu muszla ślimaka. Muszla grubościenne ze szpiczastą skrętką. Powierzchnia muszli pokryta jest kolcami, wyrostkami i guzami. Muszla jest koloru brązowego z wzorem paskowym. Wyrostki i Kolce mają kolor różowy.
Muszla ślimaka Chicoreus palmarosae , należącego do rodziny rozkolcowatych (Muricidae ).
Źródło: Bricktop, Wikimedia Commons , licencja: CC BY 2.5.
R198d0NzDyyOV Na zdjęciu muszla ślimaka. Muszla ma kształt owalny oraz płaską podstawę. Powierzchnia muszli jest gładka, połyskująca, przypomina wyrób ceramiczny. Ma kolor jasno‑różowy z ciemniejszymi plamkami. Z podstawy muszli wyrastają liczne brodawki, widoczne są tez czułki.
Żywa porcelanka Cypraea chinensis .
Źródło: Wikimedia Commons , domena publiczna.
RXcknnyMKcBGx Na zdjęciu muszla o stożkowym kształcie i grubych ścianach. Ma barwę kremowo białą z ciemnobrązowymi pasami i krótkimi kreskami. W widoku od góry wygląda jak zwinięty duol kolorowego papieru.
Muszla stożka królewskiego (Conus imperialis ).
Źródło: H. Zell, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
RuU7I0ODe3tMU Na zdjęciu ośmiornica. Ośmiornica ma dużą stopę i głowę, na której osadzony została para równie dużych oczu. Stopa ma postać wielu giętkich, chwytnych ramion na których zamieszczane są przyssawki. Ośmiornica ma kolor ciemnoróżowy.
Ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini ).
Źródło: Azchael, Flickr , licencja: CC BY-NC 2.0.
Liczna jest także reprezentacja szkarłupni: liliowce (Crinoidea ), wężowidła (Ophiuroidea ), rozgwiazdy (Asteroidea ), w tym odżywiająca się polipami koralowymi korona cierniowa (Acanthaster planci ), jeżowce (Echinoidea ) i miękkie strzykwy (Holothuroidea ).
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
R1486ynkr9UG7 Na zdjęciu liliowiec. Korona liliowca jest rozłożona na dnie morza. Kształtem przypomina rozłożony pióropusz o kolorze ciemnoróżowym.
Liliowiec Cenometra bella .
Źródło: Hectonichus, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
R1ah9VJkzAoVl Na zdjęciu wężowidło. Ramiona szkarłupni układają się w kształt sześcio‑ramiennej gwiazdy, które połączone są z tarczą w centralnej części. Ma ciemnoszary kolor w srebrzyste wzorki.
Wężowidło Ophiactis savignyi .
Źródło: Ria Tan, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 2.0.
R1HhIRAhOuco3 Na zdjęciu Korona cierniowa. Ten rodzaj szkarłupnia ma kolor błękitny w białe paski. Jego ciało zbudowane jest z kilkunastu krótkich ramion, które pokryte są licznymi, ostrymi kolcami jadowymi w kolorze pomarańczowym.
Korona cierniowa (Acanthaster planci ).
Źródło: Mudasir Zainuddin, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
R1PmAk0GNRXtd Na zdjęciu jeżowiec. Ma czarne ubarwienie z czerwoną kropką w centralnej części ciała. Zgodnie ze swoją nazwą, jego ramiona, przypominają kolce jeża. Są rozłożone tak, że jeżowiec kształtem przypomina wieloramienną, przestrzenną gwiazdę.
Jeżowiec z gatunku Diadema setosum .
Źródło: Frédéric Ducarme, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
R1S0Was70zE1F Na zdjęciu strzykwa. Ciało workowate, dwubocznie symetryczne, bo brunatnym kolorze. Wyraźnie widoczna jest przednia i tylna część ciała. Ciało pokryte jest brodawkami. Wzdłuż boków ciała liczne wypustki. Strzykwa znajduje się na dnie morza.
Strzykwa z gatunku Isostichopus badionotus .
Źródło: Hans Hillewaert , Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
Ryby raf koralowych to m.in. bocznie spłaszczone, jaskrawo ubarwione ryby z rodziny chetonikowatych (Chaetodontidae ); trujące rogatnicowate (Balistidae ); ryby z rodziny pokolcowatych (Acanthuridae ) zaopatrzone w lancetowate ostrza po obu stronach ogona przypominającego ostry skalpel (stąd ich potoczna nazwa „ryba‑chirurg”); papugoryby (Scaridae ) z potężnym, papuzim dziobem, służącym do odłamywania gałązek korali madreporowych (Scleractinia ), którymi się żywią; niewielkie kolorowe amfipriony (Amphiprion ), chroniące się przed drapieżnikami w gęstwinie czułków ukwiałów, jadowite szkaradnice (Synanceia verrucosa ) i skrzydlice (Pterois ), niektóre mureny (Muraenidae ) i gatunki pokrewne oraz odwiedzające rafy ryby chrzęstnoszkieletowe: rekiny (Selachimorpha ) i płaszczki (Batoidea ).
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
Rv7ZzrsBRklCh Na zdjęciu ryba. Ubarwienie brunatno-żółto-czarne. Na grzbiecie coś na kształt irokeza. Wokół oka ma charakterystyczną czarną oraz białą pręgę. Nasada ogona czarna. Po bokach ciała występują liczne, równoległe linie. Płetwy ryby są zaokrąglone. Krawędź płetwy ogonowej, grzbietowej, odbytowej jest koloru brązowo czerwonego. Koniec płetwy ogonowej jest przezroczysty.
Ustnik lunula (Chaetodon lunula ) należący do rodziny chetonikowatych.
Źródło: Brocken Inaglory, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
RbZXI5WVW3ZOU Na zdjęciu ryba o owalnym kształcie ciała. Ubarwienie białe w przedniej części ciała, czarna pręga pod skosem od oka do płetwy odbytowej, górna część ciała pomarańczowa. Płyty grze bitowa, ogonowa, odbytowa półprzezroczyste.
Ryba z gatunku Rhinecanthus rectangulus , należącego do rodziny rogatnicowatych.
Źródło: Rickard Zerpe, Wikimedia Commons , licencja: CC BY 2.0.
R1YSfRxTc1fkK Na zdjęciu ryba o intensywnym niebieskim zabarwieniu. Płetwa ogonowa i piersiowe intensywnie żółte. Wzdłuż ciała od oka w kierunku płetwy ogonowej biegnie czarna pręga, tworząca cylindryczne zapętlenie w środkowej części ciała. Głowa krótka z zakończeniem przypominającym dziób ptaka.
Pokolec królewski (Paracanthurus hepatus ).
Źródło: Holger Krisp, Wikimedia Commons , licencja: CC BY 3.0.
R1Kc87xGgQ9lY Na zdjęciu ryba o intensywnych kolorach: szarym, różowym, żółtym. Zakończenie głowy przypomina dziób ptaka. Ubarwienie całego ciała szare z metalicznym, różowym połyskiem. Płetwa ogonowa zakończona dwoma wypustkami, różowa. Płetwa piersiowa żółta. Przy skrzelach czarna trójkątna pręga.
Papugoryba dwubarwna (Cetoscarus bicolor ).
Źródło: Leonard Low, Wikimedia Commons , licencja: CC BY 2.0.
R95ZRd9EvrL6t Na zdjęciu ryba o charakterystycznym pomarańczowym ubarwieniu w białe pasy na całym ciele, wraz z płetwami. Białe pasy mają czarne obrzeże. Błazenki żyją wśród ukwiałów.
Amfiprion, nazywany także błazenkiem (Amphiprion percula ).
Źródło: Holger Krisp, Wikimedia Commons , licencja: CC BY 3.0.
RBcZC1BX4veqO Na zdjęciu ryba o krótkim, masywnym ciele. Ciało uzbrojone w kolce jadowe. Ryba wyglądem przypomina skałę. Ma ciemnobrązowe ubarwienie. Duża płetwa boczne, stosunkowo niewielka ogonowa.
Szkaradnica (Synanceia verrucosa )
Źródło: Karelj, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
RiESqqZ9BH1hs Na zdjęciu ryba skrzydlica. Ciało bocznie spłaszczone. Płetwy piersiowe i grzbietowe składają się z licznych promieni połączonych tylko u nasady. Ubarwienie brązowo - białe w pasy. Ryba jadowita.
Skrzydlica ognista (Pterois volitans ).
Źródło: Drow male, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
R9fYOhQtRgJ3Q Na zdjęciu ryba murena. Ciało nie jest pokryta łuskami, wydłużone, bocznie spłaszczone. Ubarwienie brązowo – zielone. Nie ma płetw oprócz grzbietowej. Widoczny jest duży otwór gębowy z zębami.
Przedstawiciel rodziny murenowatych – Muraena helena .
Źródło: Drow male, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 4.0.
R9SsC8IsZQjcs Na zdjęciu żarłacz rafowy. Ryba posiada korpus ciała o wrzecionowatym kształcie, wąską głowę, o ostro zakończonym pysku z dużym otworem gębowym, w którym znajdują się zęby. Końcówki płetw mają charakterystyczną, ciemną krawędź.
Żarłacz rafowy (Carcharhinus amblyrhynchos ) – przedstawiciel rekinów.
Źródło: Albert Kok, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
RcL5ya4pe6kd5 Na zdjęciu manta. Manta ma dwie, szerokie płetwy głowowe po bokach głowy. Kształtem przypomina latawiec. Z tyłu ciała ma krótki, biczowaty ogon. Otwór gębowy znajduje się od spodniej strony głowy.
Manta (Manta birostris ).
Źródło: Elias Levy, Flickr , licencja: CC BY 2.0.
Spotyka się tu także niektóre gatunki żółwi morskich (Cheloniidae ) i jadowitych węży morskich (Hydrophiidae ).
Przejdź do poprzedniej ilustracji
Przejdź do następnej ilustracji
R17DFdrbGa118 Na zdjęciu żółw. W porównaniu do innych gatunków żółwi ma dłużej, ostrzej zakończony dziób. Każda skończyć zakończona jest dwoma pazurami. Ubarwienie żółto-brązowe z wzorem licznych plamek. Posiada płetwy.
Żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata ).
Źródło: B.navez, Wikimedia Commons , licencja: CC BY-SA 3.0.
R1MJbnZxHIiCO Na zdjęciu wąż morski. Ma kształt długiej wstęgi, spłaszczony tułów, wiosłowaty ogon. Ubarwienie czarno żółte w paski.
Wąż morski Hydrophis elegans .
Źródło: julie burgher, Flickr, licencja: CC BY-NC 2.0.