„Szanowny Panie…" - redagujemy list oficjalny
„Szanowny Panie…” - redagujemy list oficjalny
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
II.4. Kształcenie umiejętności porozumiewania się (słuchania, czytania, mówienia i pisania) w różnych sytuacjach oficjalnych i nieoficjalnych, w tym także z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się.
III.2. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się w określonych formach wypowiedzi ustnych i pisemnych.
III.6. Poznawanie podstawowych zasad retoryki, w szczególności argumentowania, oraz rozpoznawanie manipulacji językowej.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
II.2.3. Uczeń używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej.
I.1.2. Uczeń rozpoznaje fikcję literacką; rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach, ze szczególnym uwzględnieniem ich w prozie realistycznej, fantastycznonaukowej lub utworach fantasy.
III.2.1. Uczeń tworzy spójne wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: dialog, opowiadanie (twórcze, odtwórcze), opis, list, sprawozdanie (z filmu, spektaklu, wydarzenia), dedykacja, zaproszenie, podziękowanie, ogłoszenie.
Kompetencje kluczowe
I. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
V. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.
IV. Kompetencje cyfrowe.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Uczeń przypomni sobie budowę listu oficjalnego. Dostosuje styl do tej formy wypowiedzi. Skomponuje schemat listu oficjalnego.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Zapowiedz klasie, że dziś wybierzecie się do niezwykłego urzędu | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytając napotkane polecenia. Przypomnij, że wszystkie zadania trzeba zapisywać w minecraftowej książce lub w zeszycie przedmiotowym. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą „Wśród olimpijskich bogów”. | Poleć uczniom wykonanie zadania 1. | 5 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Omów z uczniami rozwiązanie zadania: | 5 min | pogadanka | |
3. Praca samodzielna uczniów z krainą „List oficjalny”. | Zaproś uczniów do zadania konstrukcyjnego (nr 2). Upewnij się, że uczniowie rozumieją, na czym polega działanie - nie chodzi o napisanie listu, a o ułożenie kolorowego wzoru, zgodnie z instrukcją oraz wiedzą o prawidłowej budowie listu oficjalnego. Na bieżąco omawiajcie, gdzie znajdują się poszczególne elementy, | 15 min | gra dydaktyczna | |
3. Praca samodzielna uczniów z krainą „List oficjalny”. | Poleć uczniom wykonanie zadania 3. Jeśli nie wystarczy im czasu na lekcji, mogą dokończyć | 10 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Ewaluacja. | Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności, które wydawało im się najłatwiejsze, a które najciekawsze. Wyeksportujcie książki i zapiszcie je jako pliki PDF. Na kolejnych zajęciach będziecie mogli wrócić do kartki z dziennika i omówić pracę klasy. | 5 min | pogadanka |