Rozwiąż krzyżówkę. Wpisz litery w odpowiednie pola diagramu. Zacznij wpisywanie odpowiedniego wyrazu od wskazanego pola.
Tabela. Dane
Poziomo
najmniejsza liczba trzycyfrowa może być liczbowa odcinek łączący sąsiednie wierzchołki wielokąta figura przestrzenna
Pionowo
czworokąt o równych bokach
Tabela. Dane
Podczas wpisywania haseł do krzyżówki trzeba było wiedzieć, gdzie wpisać pierwszą literę. Jej położenie opisano za pomocą liczby i litery, np. . Taki opis określał dokładnie położenie pola w diagramie. Określaliśmy już położenie punktu na osi liczbowej. Każdy punkt na osi liczbowej można opisać za pomocą liczby, czyli jego współrzędnej, np. punkt ma współrzędną
RDJgNsSZcEhUS1
Podobnie opisujemy położenie punktów na płaszczyźnie, ale punkty zaznaczamy w prostokątnym układzie współrzędnych. W tym celu rysujemy dwie prostopadłe osie liczbowe przecinające się w punkcie, który na obu osiach ma współrzędną .
Ważne!
Dwie prostopadłe osie liczbowe, przecinające się w punkcie O tworzą prostokątny układ współrzędnych. Oś poziomą nazywamy osią x, a pionową – osią .Punkt przecięcia osi to początek układu współrzędnych.
R1U7Han0R3Yj51
Przykład 1
Położenie punktu w układzie współrzędnych określają dwie liczby, które nazywamy współrzędnymi tego punktu. Pierwszą współrzędną odczytujemy na osi poziomej (oś ), a drugą na osi pionowej (oś ).
R1YvoPsMtK8tC1
Punkt ma pierwszą współrzędną równą (współrzędna ), a drugą równą (współrzędna ). Zapisujemy to w następujący sposób: lub i czytamy: Punkt ma współrzędne i . Początek układu współrzędnych (punkt ) ma współrzędne i , to znaczy .
A
Ćwiczenie 2
W poniższym układzie współrzędnych zostało zaznaczonych sześć punktów: i . Dopasuj do nich ich współrzędne.
R1CMYD9J3mxXA1
Ważne!
Osie układu współrzędnych dzielą płaszczyznę na cztery ćwiartki. Każda z nich ma swój numer.
RUbXAjrLSa9zL1
A
Ćwiczenie 3
Określ, do których ćwiartek układu współrzędnych należą wymienione punkty.
ćwiartka:
ćwiartka:
ćwiartka :
ćwiartka :
i4yYywmIqD_d5e251
A
Ćwiczenie 4
Odczytaj współrzędne zaznaczonych punktów.
RB3NaI2eB66211
Tabela. Dane
Tabela. Dane
Z określeniem punktu w układzie współrzędnych spotykamy się wybierając miejsce na widowni kinowej czy teatralnej. Wtedy jedna ze współrzędnych zapisywana jest za pomocą cyfr arabskich, druga za pomocą znaków rzymskich.
Jednym z najstarszych układów współrzędnych jest układ współrzędnych geograficznych. Położenie punktu na mapie określa się za pomocą dwóch liczb zwanych szerokością geograficzną i długością geograficzną.
Układ współrzędnych jest wykorzystywany nie tylko przy sporządzaniu map (współrzędne geograficzne), ale także w urządzeniach do nawigacji, np. GPS. Zwykły samochodowy GPS podaje współrzędne z dużą dokładnością, można więc bardzo dokładnie wyznaczyć trasę przejazdu do określonego celu.