Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R16RHA7XWWYkj
Ilustracja przedstawia podświetlone sześcienne kostki do gry. Na jednej z nich wypadły cztery oczka, na drugiej trzy.

Prawdopodobieństwo sumy zdarzeń

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.
RBK686ieSxgPC1
Henri Poincaré
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Jednym z najwybitniejszych dziewiętnastowiecznych uczonych był francuski inżynier górnictwa, matematyk, fizyk i astronom Jules Henri Poincaré.

Jego wykłady, prowadzone na Sorbonie, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wykładał fizykę matematyczną i doświadczalną, rachunek prawdopodobieństwa i mechanikę nieba.

Stworzył prawie równocześnie z Einsteinem matematyczne podstawy szczególnej teorii względności, zajmował się miedzy innymi geometrią nieeuklidesową, zastosowaniami matematyki w fizyce.

Jak większość wybitnych umysłów był bardzo wszechstronny – w młodości pisywał sztuki teatralne. Jest też twórcą dwóch powieści. To jemu przypisuje się sformalizowany zapis wzoru na prawdopodobieństwo sumy zdarzeń, którym to wzorem zajmiemy się w tym materiale.

Twoje cele
  • Określisz czy dane zdarzenia są rozłączne, czy nie.

  • Obliczysz prawdopodobieństwo sumy zdarzeń rozłącznych.

  • Obliczysz prawdopodobieństwo zdarzeń, które nie są rozłączne.

  • Udowodnisz proste zależności probabilistyczne.