Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RF2s7vJyDKoyR
Na zdjęciu widoczny jest stół laboratoryjnym, na którym stoją dwie probówki wypełnione granatową i pomarańczową cieczą oraz zlewka. W zlewce zachodzi proces dyfuzji. Niebiesko barwna ciecz dyfunduje w bezbarwnym roztworze. W tle stoi kolba wypełniona zieloną cieczą.

W jaki sposób można otrzymać wodorotlenki?

Jedną z metod otrzymywania wodorotlenków jest reakcja strącania. Podczas tej reakcji wodorotlenek wytrąca się z roztworu w postaci trudno rozpuszczalnego osadu.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Znajomość metod otrzymywania wodorotlenków jest istotna z punktu widzenia analizy jakościowej. Jedną z takich metod wykorzystujących wodorotlenki, stosowaną do jakościowego oznaczania aldehydów, jest próba Trommera. Polega ona na użyciu świeżo strąconego wodorotlenku miedzi(II) i wykorzystaniu go w reakcji z aldehydem. Czy wiesz, jak można otrzymać wodorotlenek miedzi(II)? Czy po wrzuceniu kawałka miedzi do wody otrzymamy jego wodorotlenek?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz główne metody otrzymywania wodorotlenków.

  • Zapiszesz równania reakcji otrzymywania wodorotlenków.

  • Wykonasz doświadczenie, podczas którego otrzymasz wybrane wodorotlenki.