Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RS4javnjlnUfQ
Fotografia przedstawia skoczka spadochronowego zaraz po wyskoczeniu z samolotu z plecakiem na plecach, szybującego nad ziemią.

Sytuacje graniczne

Źródło: domena publiczna.

Człowiek w filozofii egzystencjalnej jest możliwością: może siebie pozyskać i może siebie stracić. Tak jest też u Karla Jaspersa. Wysiłek uchwycenia prawdy bycia i mężne stawienie czoła temu, co trudne, jest koniecznym warunkiem urzeczywistnienia siebie. Silna jest, z drugiej strony, pokusa ucieczki – żyjemy w samooszustwie, tracąc siebie, zyskujemy jednak pewne poczucie spokoju. Egzystencja jest więc wyborem; akceptacja i odwaga – początkiem drogi ku własnemu Ja. Jaspers pisze: Egzystencja może nie nastać, ale nawet wtedy poświadcza ją niepokój, który wydobywa człowieka z zatratyIndeks górny 11Indeks górny 1.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z podstawowymi informacjami na temat filozofii egzystencjalnej Karla Jaspersa.

  • Przeanalizujesz kategorię sytuacji granicznych.

  • Zastanowisz się nad znaczeniem sytuacji granicznych w refleksji nad ludzką egzystencją.

1