Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14kvP59em0Et
Ilustracja przedstawia otwarty zeszyt w linie, który leży na blacie z drewnianych desek. Zeszyt jest niezapisany, leży na nim długopis.

Warsztaty interpretacyjne. Jan Kasprowicz, Nie ma tu nic szczególnego...

Notatnik
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co może stać się w poezji, gdy poeta odejdzie od biurka?

Jan Kasprowicz wychodził rankiem na przechadzkę. Zabierał ze sobą notatnik… Szmer potoku, szum drzew, muzyka świerszczy polnych – takie były inspiracje poezji tonicznej w Polsce. Melodia tych wierszy wpływała na ich tematykę. Budziła uczucia, które stawały się podstawą pewnej filozofii poety. Była w niej radość i życiowa mądrość, która zakłada, że nie sposób (a nawet nie ma potrzeby) wiedzieć wszystkiego. I zgoda na to, co niesie ze sobą życie - choć może to nic szczególnego.

W tej części cyklu lekcji, która została poświęcona nauce metody czytania i analizowania wierszy oraz opracowywania pisemnej interpretacji, zostaną przećwiczone zdobyte dotąd umiejętności na przykładzie wiersza Jana Kasprowicza Nie ma tu nic szczególnego... Jest to utwór prosty w swej formie, lecz skrywający prawdziwą głębię przeżycia oraz zachwytu nad codziennością.

Twoje cele
  • Poznasz kontekst biograficzny i historycznoliteracki powstania utworu.

  • Dokonasz analizy wiersza Nie ma tu nic szczególnego.

  • Wskażesz środki poetyckiego wyrazu w utworze.

  • Zinterpretujesz wymowę wiersza.

  • Dowiesz się, czym jest poezja toniczna.