Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWfwHd34LS1vl
Szkic przedstawia skrybę przepisującego książkę. Siedzi on w pracowni przy specjalnym przechylonym biurku. Po jego lewej stronie znajduje się otwarte okno. Jest ubrany w szaty. Za nim na regale leżą liczne książki.

Kultura miejska i dworska

Skryba przy pracy w skryptorium.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Dziedzictwo dawnych tradycji Indoeuropejczyków najmocniej odcisnęło się na świeckiej kulturze średniowiecza. W plemionach i związkach plemion, które stworzyły państwa europejskie, większość wolnych mężczyzn była wojownikami, dlatego kultura świecka wykazywała ścisłe związki z wojną i głoszeniem ich chwalebnych czynów. A dwór władcy oraz siedziby książęce stawały się centrami kultury i rozprzestrzeniania się wzorców obowiązujących powszechnie wśród stanu rycerskiego. Równolegle z kulturą dworską rozwijała się także kultura miejska, plebejska.

R11drh6Q8Gz6k1
Linia chronologiczna jest zatytułowana jako Średniowiecze (V‑XV wiek). Przedstawia następujące po sobie wydarzenia: X‑XII wiek ukształtowanie się społeczeństwa feudalnego w Europie, XI wiek powstanie Pieśni o Rolandzie, XII‑XIII wiek rozwój literatury tworzonej przez trubadurów i truwerów, XIII wiek wyodrębnienie duchowieństwa i mieszczaństwa jako stanów. Od jedenastego do siedemnastego wieku okres działalności bardów.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Przedstawisz, w jaki sposób kultura plemion germańskich wpłynęła na późniejszą, średniowieczną już kulturę dworską.

  • Wyjaśnisz, dlaczego to rycerstwo było grupą kulturotwórczą w średniowieczu.

  • Wskażesz obowiązujące w średniowieczu ideały rycerskie.

  • Scharakteryzujesz różnice między kulturą dworską i miejską.