Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Eoh2OEQBHes
Fresk przedstawia scenę z Księgi Rodzaju. Jej tematem jest danie przez Boga życia Adamowi, pierwszemu człowiekowi. Po prawej stronie obrazu ukazany jest Bóg. To starszy, siwowłosy mężczyzna z brodą. Jego postać ma ideale proporcje. Bóg spoczywa na rozłożystej purpurowej szacie otoczony kilkoma cherubinami. Jego lewe ramię obejmuje kobietę – to być może Ewa, która czeka w niebie na akt własnego stworzenia. Wokół nich są liczne postacie małych, nagich dzieci. Po lewej stronie ukazany jest Adam na tle zielonych ogrodów i błękitnych wód Edenu. To młody, nagi, atletycznie zbudowany mężczyzna wpół leżący na lewym boku. Prawe ramię Boga wysunięte jest w kierunku Adama, aby przekazać iskrę życia do lewej ręki i wskazującego palca Adama. Palce Boga i Adama znajdują się w bardzo niewielkiej odległości od siebie.

Friedricha Nietzschego krytyka religii chrześcijańskiej

Michał Anioł, Stworzenie Adama, 1511.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy słabe owieczki boże, drżąc ze strachu przed wilkiem, zazdroszczą mu siły? Czy ten, kto nie może być wilkiem, chroni się w stadzie? A mówiąc inaczej, ucieka w zaświaty? Czy religia jest więc azylem dla bezsilnych i bezbronnych? A może, uznając za cnoty pokorę i zdolność do wyrzeczeń, słabi próbują podporządkować sobie silniejszych? Nietzsche, krytykując chrześcijaństwo, nie atakował religii jako takiej, ale rodzaj duchowości, którą uważał za chorą. Miał odwagę powiedzieć, że ewangelia to terapia, przeznaczona dla słabszych jednostek, która rozrosła się w całą religię.

Twoje cele
  • Zrekonstruujesz sformułowaną przez Nietzschego krytykę chrześcijaństwa.

  • Opiszesz, czym był według Nietzschego resentyment w kontekście chrześcijaństwa.

  • Zinterpretujesz słynne zdanie Nietzschego Bóg umarł i to my go zabiliśmy.