Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RAqfpkOPc5Shl
Grafika przedstawia tasiemca bąblowcowego. Jego wydłużone ciało o czerwonej barwie jest wyraźnie podzielone na kilka segmentów. Jego główka ma kulisty kształt. Ostatni segment jest znacznie większy od reszty, o eliptycznym kształcie.

Przystosowania tasiemców i przywr do pasożytnictwa

Tasiemiec bąblowcowy wielojamowy (Echinococcus multilocularis) występuje u dziko żyjących przedstawicieli rodziny psowatych. Człowiek jest jego żywicielem pośrednim.
Źródło: Alan R Walker, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Wiele gatunków płazińców prowadzi wolny tryb życia, ale ok. 80 proc. jest pasożytami należącymi do dwóch gromad: przywr i tasiemców. Ich przetrwanie zależy od warunków stworzonych przez żywego gospodarza. Pasożyty te na każdym etapie cyklu życiowego muszą też dostosowywać się do mikrośrodowiska żywiciela i właściwych dla gospodarza zmiennych czynników, takich jak: temperatura, prężność tlenu, stężenie dwutlenku węgla i pH. I chociaż płazińce nie mają wysoce rozwiniętych systemów biologicznych, wykształciły kilka adaptacji, które zwiększają ich szansę na przetrwanie.

Adaptacje do pasożytniczego trybu życia obejmują nie tylko przyssawki lub haczyki służące do mocowania, ale także cechy związane z warunkami biochemicznymi, fizjologicznymi i immunologicznymi narzuconymi przez gospodarza.

Twoje cele
  • Przedstawisz przykłady adaptacji płazińców do pasożytniczego trybu życia.

  • Scharakteryzujesz gatunki pasożytnicze płazińców, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka.

  • Wymienisz choroby wywołane przez płazińce.