Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RB5nYBoeOOUd7
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia duże powiększenie optycznych szkieł korekcyjnych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie zmiany natężenia światła po przejściu przez dwa polaryzatory ustawione równolegle i prostopadle".

Badanie zmiany natężenia światła po przejściu przez dwa polaryzatory ustawione równolegle i prostopadle

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-photo/fresnel-lens-lighthouse-beacon-rotated-on-4035514 [dostęp 6.12.2022].

Czy to nie ciekawe?

Idąc do kina na film 3D otrzymujemy specjalne okulary, które przepuszczają tylko wybrane składowe padającego światła. Dzięki temu, do jednego z naszych oczu dociera inny obraz niż do drugiego. Wykorzystuje się tutaj zjawisko polaryzacji. W niniejszym materiale dowiesz się, na czym ono polega.

R17zqSzYwkX7c
Rys. a. Okulary polaryzacyjne wykorzystywane w kinie 3D
Źródło: D-Kuru, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Glasses_for_RealD_Cinema-fs_PNr%C2%B00272.jpg [dostęp 6.12.2022], licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele

Zapoznanie z treścią materiału sprawi, że:

  • utrwalisz wiadomości o światle niespolaryzowanym,

  • ustalisz, co dzieje się ze światłem po przejściu przez polaryzator,

  • przeanalizujesz, jak zmienia się natężenie światła po przejściu przez układ dwóch polaryzatorów.