Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9oQjWTnklUi2
Zdjęcie przedstawia rybę, łososia, który skacze nad wodą pod prąd. W tle widoczna jest powierzchnia wody rzeki. Widoczna jest linia boczna na ciele łososia, głowa i silnie uzębiona paszcza. Ryba ma na boku ciemne plamki.

Wędrówki ryb

Wielka naukowa zagadka wędrówek łososi, które zaczynają się pod koniec lata i trwają jesienią, wciąż nie została rozwiązana. W drodze na tarlisko ryby wykazują wielką siłę i determinację – pokonują nie tylko wartkie prądy rzek, ale również małe wodospady.
Źródło: Piqsels, domena publiczna.

Wędrujące łososie przez większą część życia bytują w morzach i oceanach. Jako dojrzałe osobniki wracają na tarło do rzeki, w której niegdyś przyszły na świat. Niektóre gatunki pokonują w tym celu nawet ponad 3200 km! Nie wiadomo dokładnie, jaką stosują nawigację podczas wędrówek. Podejrzewa się, że w oceanie wykorzystują pole magnetyczne Ziemi, a w pobliżu wód śródlądowych – węch.

Twoje cele
  • Dowiesz się, dlaczego ryby odbywają wędrówki.

  • Scharakteryzujesz pojęcie wędrówek diadromicznych.

  • Porównasz związane z tarłem wędrówki łososia atlantyckiego i węgorza europejskiego.