Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIr5eS5cPaQ0v
Zdjęcie przedstawia starą, łacińską, otwartą księgę. Po prawej stronie tekst. Po lewej rysunek głowy człowieka z łacińskimi opisami: literami, liniami i innymi znakami.

Jak twórcy renesansu godzili świadomość zmienności losu z ideałem godności człowieka na podstawie pieśni Jana Kochanowskiego

Antropologium de hominis dignitate...
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 4.0.

Każdy jest kowalem swego losu – to znane powiedzenie zostało ułożone przez włoskiego humanistę Pico della Mirandolę. Zawarł w nim przekonanie, że człowiek może decydować o sobie, kształtować  swoją osobowość, być jej kreatorem. Uważał on, że tę właściwość posiada tylko człowiek, co jest dowodem na wielką godność istoty ludzkiej, godność, której nie mają inne stworzenia. Poglądy włoskiego myśliciela podzielał Jan Kochanowski. W swojej twórczości nie raz podkreślał, że posiadanie wolnej woli to niezwykły dar, ale też niebezpieczeństwo, gdyż postępując nierozumnie, łatwo utracić godność.

Twoje cele
  • Opiszesz metody radzenia sobie ze zmiennością losu na podstawie wybranych pieśni Jana Kochanowskiego.

  • Wyjaśnisz, jak – według Jana Kochanowskiego – wiara chrześcijańska może pomóc człowiekowi żyjącemu we wciąż zmieniającym się świecie.

  • Porównasz wymowę wybranych pieśni Jana Kochanowskiego z tezami zawartymi w traktacie Giovanniego Pico della Mirandoli Mowa o godności ludzkiej.