Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RCnaoSFdnQvxa
Ilustracja przedstawia skrzyneczkę z półeczkami na których znajdują się małe domki oznaczone cyferkami od jeden do trzydzieści jeden.

Wyrażenia algebraiczne - powtórzenie

Źródło: Elena Mozhvilo, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

Dodawanie i odejmowanie liczb  towarzyszy nam każdego dnia, na przykład w trakcie robienia zakupów. Z mnożeniem i dzieleniem mamy zaś wielokrotnie styczność podczas liczenia odsetek lub przy domowych wypiekach, gdy chcemy przygotować ciasto o innej masie niż to w przepisie.

Potrafimy więc bez trudu wyznaczać wartości nawet złożonych działań w sytuacji, gdy mamy określone dane. Problem pojawia się w chwili, gdy zamiast konkretnej liczby musimy przyjąć niewiadomą. Jest tak na przykład, gdy chcemy stworzyć prosty program liczący średnią ocen na koniec semestru, do którego użytkownik będzie mógł wpisywać dowolne wartości. Konieczność wprowadzania niewiadomych pojawia się także, gdy nie wiemy ile soli dosypać do szklanki wody, by otrzymać solankę o konkretnym stężeniu. Umiejętność posługiwania się abstrakcyjnymi zmiennymi jest zatem użyteczna nie tylko w matematyce. Warto więc dobrze opanować jej podstawy.

Twoje cele
  • Przekształcisz wyrażenia algebraiczne.

  • Wykonasz działania na wyrażeniach algebraicznych.