Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RvL1WDoyy4Ao2
Ilustracja przedstawia rozwidlone tory kolejowe we mgle.

Traf, los, przypadek w życiu człowieka. Przypadek, reż. K. Kieślowski

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Długoletni asystent Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztof Wierzbicki, wraz z innymi współpracownikami reżysera zrealizował film dokumentalny Krzysztof Kieślowski. I’m so‑so… Zadano w nim reżyserowi wiele pytań na temat życia i twórczości. Poruszono również tematy bardzo osobiste.

Fragmenty rozmowy z filmu Krzysztof Kieślowski: „I’m so-so...”

K. Kieślowski: Jak jechałem do was, to mnie zatrzymało dwoje takich staruszków, wsiedli do samochodu, żeby ich podwieźć kawałek. I ja mówię, jak to zawsze się mówi: „Dobrze, że wczoraj popadało, będzie lepiej rosło”. Ona mówi: „Proszę pana, to nie od nas zależy. (…) To wszystko zależy od Pana Boga, jak Pan Bóg rozkaże, żeby padało, to będzie padało. Pan Bóg da rozkaz, żeby było sucho, to będzie sucho. To wszystkie rozkazy, proszę pana, tam zapadają”.

Krzysztof Wierzbicki: Dla tej babci wszystko zależy od rozkazów Pana Boga. A dla ciebie wszystko zależy od przypadku?

K. Kieślowski: Nie, nie, nie… wcale nie. To wszystko zależy od sumy kilku rzeczy naraz. Od naszej woli, na pewno. Od jakiegoś rodzaju przeznaczenia czy losu, który gdzieś tam nami kieruje, ale mamy wolę, żeby to zmienić. I od przypadku… niewiele zależy, od przypadku zależy raczej to, jaką drogą idziemy, niż kim jesteśmy. Dużo bardziej. (…)

Przypadek to jest taki film, który się właściwie składa z trzech filmów. To są trzy wersje życia jednego chłopaka zależnie od tego, czy zdąży na pociąg, czy nie zdąży na pociąg, czy też złapie go w międzyczasie taki policjant dworcowy, który mu nie pozwala wskoczyć do jadącego już pociągu. Od tego zależy jego życie, które toczy się w trzy strony. W każdej wersji jest sobą, ale w każdej wersji jest w innym miejscu, jest kim innym. Jest sobą, oczywiście, jako człowiek, natomiast jest kim innym zawodowo, jest zupełnie kim innym światopoglądowo, bo często jest po dwóch stronach politycznej barykady, dwa razy jest po dwóch stronach, a raz jest interferentnyinterferencjainterferentny, zupełnie obojętny i… co jeszcze ma innego? Ma to innego, że w trzeciej wersji ginie, a w dwóch innych udaje mu się nie zginąć jakoś.

1 Źródło: Fragmenty rozmowy z filmu Krzysztof Kieślowski: „I’m so-so...” , reż. K. Wierzbicki, 1995.
interferencja
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz i ocenisz uniwersalne wartości, które składają się na przesłanie filmu Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

  • Scharakteryzujesz postawy bohatera, Witka Długosza.

  • Dokonasz analizy środków językowych filmu.

  • Odczytasz symbolikę niektórych obrazów filmowych.

  • Dowiesz się, czym było kino moralnego niepokoju.