Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1H9i23OfNtKz

0656 Pole magnetyczne wytworzone przez dwa źródła (prądy)

Czy to nie ciekawe?

Wyobraź sobie, że pracujesz w laboratorium fizycznym. Na stole masz pewien układ eksperymentalny zasilany z akumulatora, który połączony jest z nim za pomocą przewodów. W przewodach płynie prąd, wobec czego wytwarzają one pole magnetyczne, które zakłóca Ci pomiary. Co robić? Jak pozbyć się tego pola?

Otóż dobrym i prostym pomysłem jest skręcenie (lub spięcie) przewodów razem. Płynące w kablach prądy mają przeciwne kierunki i równe natężenia. Wobec tego wytworzone przez prądy pola będą tak samo silne, ale będą miały przeciwne zwroty (zobacz Rys. a.). W sumie, wypadkowe pole magnetyczne będzie praktycznie zniwelowane do zera.

R1WDUFzGbrLGn
Rys. a. Pole magnetyczne wokół dwóch przewodników z prądem.

Intuicja podpowiada nam takie rozwiązanie, i słusznie. Ale jakie prawo fizyczne za tym stoi? Dowiesz się tego, zapoznając się z tym e‑materiałem.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, co to jest zasada superpozycji pól w odniesieniu do magnetyzmu,

  • zastosujesz tę zasadę w układzie z dwoma dowolnymi źródłami pola magnetycznego; w szczególności z dwoma przewodnikami z prądem.