Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSutmAHwqITMH

Jaki jest związek między II prawem Keplera a zasadą zachowania momentu pędu?

Czy to nie ciekawe?

Johannes Kepler już na przełomie XVI i XVII wieku badał ruch planet wokół Słońca. Odkrył on trzy prawa opisujące Układ Słoneczny. Pierwsze prawo Keplera mówi o tym, że planety poruszają się po orbitach w kształcie elips, a Słońce znajduje się w jednym z ognisk. Na pozór banalne stwierdzenie na początku XVII wieku było przełomem w astronomii. Kepler analizował również ruch planet po takich orbitach i zauważył prawidłowości w prędkościach planet. Było to ogromne odkrycie! Więcej o dokonaniach Keplera możesz dowiedzieć się w e‑materiale „Kim był Johannes Kepler?”.

R1Ed5OMKeESf4
Rys. a. Johannes Kepler.

Były to czasy, w których nie znano zasad rządzących ruchem ciał, takich jak zasada zachowania energii lub pędu. Dopiero 13 lat po śmierci Keplera urodził się Isaac Newton. To on odkrył prawo powszechnej grawitacji oraz zasady dynamiki, które rządzą ruchem wszystkich ciał! Newton znał prawa Keplera oparte na danych obserwacyjnych. Jak bez fundamentalnej wiedzy fizycznej Kepler wyznaczył prawdziwe zależności możliwe do zaobserwowania w Układzie Słonecznym? Jaki związek z ruchem planet ma ich moment pędu? O tym wszystkim dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • poznasz treść II prawa Keplera,

  • zdefiniujesz prędkość polową występującą w II prawie Keplera,

  • objaśnisz zależność pomiędzy II prawem Keplera a zasadą zachowania momentu pędu,

  • zastosujesz II prawo Keplera do rozwiązania problemów związanych z ruchem planet.