Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RkpdXNBz6JAgj
Obraz przedstawia wnętrze ciemnego pomieszczenia. Znajduje się w nim grupa mężczyzn w eleganckich surdutach i spodniach oraz mundurach. Mężczyźni pogrążeni są w rozmowie. Na drugim planie, za rozmawiającymi mężczyznami znajdują się jasne, świetliste postacie ludzi.

Bohater w poszukiwaniu własnej tożsamości. Kordian, reż. J. Englert

Leon Piccard, Kordian w podziemiach katedry Świętego Jana, przed 1917
Źródło: Leon Piccard (1843-1917), Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Kordian od wielu lat należy do tych dramatów, które jako arcydzieła literatury polskiej znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Wielu reżyserów podejmowało też próby przedstawienia losów bohatera utworu Juliusza Słowackiego na scenie. Jan Englert w swojej inscenizacji przygotowanej dla Teatru Telewizji potraktował dzieło Wieszcza jako pretekst do rozmowy na temat kondycji i aktualności postawy bohatera romantycznego, zwracając szczególną uwagę na cierpienie jednostki i zmagania z Polską i polskością.

Twoje cele
  • Dowiesz się, w jaki sposób w dramacie Słowackiego realizowany jest motyw homo viator.

  • Prześledzisz układ scen w przedstawieniu Englerta i dowiesz się, w jaki sposób wpływa to na ukształtowanie losów głównego bohatera.

  • Przeanalizujesz fragmenty przedstawienia, które odnoszą się do budowania własnej tożsamości przez Kordiana.

  • Zinterpretujesz wybrane kadry, określisz ich znaczenie.

  • Dostrzeżesz różnice między wymową dramatu Słowackiego a jego interpretacją sceniczną zrealizowaną przez Jana Englerta.