Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RGhKrQoilJuf1
Obraz przedstawia stojącego mężczyznę w pelerynie i berecie, z otwartą książką w lewej dłoni. Mężczyzna wskazuje na wzgórze z siedmioma zwężającymi się ku górze ścieżkami, po których chodzą ludzie. Za jego plecami znajdują się budynki kościołów, zamków oraz wieże.

Wyobrażenie ziemi, piekła, czyśćca i raju w Boskiej komedii

Domenico di Francesco, „Dante i jego Boska komedia”
Źródło: domena publiczna.

W wielu religiach za  bardzo ważny element wierzeń uważa się ideę zaświatów, gdzie trafia się po śmierci. Jakość pośmiertnego bytowania łączy się m.in. z karami, jakie spotykają tych, którzy za życia przeciwstawiali się bogom lub Bogu. Wyobrażeń dotyczących krainy przeznaczonej dla ludzi potępionych jest niemało. Jedną z wizji takiego miejsca zawiera Boska komedia Dantego. O znaczeniu tego dzieła dla ukształtowania się koncepcji kar za grzechy świadczy m.in. fakt, że związek frazeologiczny „sceny dantejskie” wszedł do powszechnego obiegu. Gdy chce się powiedzieć o czymś wstrząsającym, używa się właśnie tego frazeologizmu, kojarzonego z Piekłem, jedną z części poematu Dantego. Jednak w Boskiej komedii zaświaty składają się też z czyśćca i nieba.

Twoje cele
  • Na podstawie analizy i interpretacji wybranego fragmentu Boskiej komedii Dantego scharakteryzujesz jedną z grup ludzi znajdujących się w zaświatach.

  • Wyjaśnisz, od czego zależą opisane w Boskiej komedii kary dla ludzi umieszczonych w piekle i czyśćcu.

  • Zinterpretujesz wybrane cytaty z Boskiej komedii, aby wyjaśnić ich przenośny sens.

  • Ustalisz, jakie zadania mają aniołowie względem ludzi i Boga.