Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RROzdEaTmMCcZ
Na pierwszym planie zdjęcia znajdują się niewysokie pagórki. Zbocza porasta trawa, częściowo porastają je drzewa. Po prawej stronie fotografii u podnóży pagórków są zabudowania. W tle jest wyższe wzniesienie porośnięte drzewami. Nad terenem unoszą się deszczowe chmury.

Krajobrazy Polski: krajobraz górski ponad granicą lasu (np. Karkonosze)

Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/, domena publiczna.

Oglądając zdjęcia zrobione przez osoby uprawiające wspinaczkę górską, bez trudu można zauważyć pewną zależność - szczyty zdobywanych wzniesień rzadko kiedy porastają drzewa. Z kolei początek szlaku zazwyczaj biegnie przez las, który przerzedza się wraz z rosnącą wysokością, by z czasem zostać zastąpionym przez kosodrzewinę, a jeszcze wyżej - przez łąki i pojedyncze kępy krzewów. Miejsce, w którym wysoka roślinność kończy się, nazywamy górną granicą lasu. Ponad tą umowną linią rozciąga się specyficzny krajobraz górski, który na żywo mogą oglądać jedynie najwytrwalsi wspinacze.

Dzięki temu materiałowi dowiesz się, dlaczego tak wiele osób zachwyca się krajobrazami rozciągającymi się ze szczytów górskich.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest górna granica lasu i co wpływa na jej przebieg.

  • Scharakteryzujesz krajobraz górski ponad górną granicą lasu.

  • Wskażesz górną granicę lasu dla poszczególnych łańcuchów górskich w Polsce.