Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Qjg1qfbONeR
Zdjęcie przedstawia ulice rosyjskiego miasta. Na skrzyżowaniu, nieopodal dużego gmachu znajdują się tłumy ludzi. Część z nich biegnie, część leży na ulicy, cześć idzie.

Aluzje do postaci i wydarzeń historycznych w Szewcach

Sowieccy przywódcy w czasie świętowania drugiej rocznicy rewolucji październikowej (1917).
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Artysta nigdy nie działa w oderwaniu od realiów historycznych czasów, w których żyje. Nawet tak niezależny twórca jak Witkacy, który swoją teorię sztuki oparł na rozdziale dzieła od realiów codzienności. Sam pisał wszak: Trudno, żeby ktoś żyjący w pewnej atmosferze nie karmił się nią(Stanisław Ignacy Witkiewicz, Nienasycenie). Dlatego również w Szewcach możemy odnaleźć liczne nawiązania do rzeczywistych osób i wydarzeń.

Twoje cele
  • Rozpoznasz aluzje do wydarzeń i postaci historycznych w Szewcach Stanisława Ignacego Witkiewicza.

  • Porównasz poglądy głoszone przez bohaterów dramatu z rzeczywistymi doktrynami politycznymi funkcjonującymi w dwudziestoleciu międzywojennym.

  • Opiszesz, jaką rolę odgrywają w utworze nawiązania do postaci i wydarzeń historycznych.