Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQNglR7EyCs9P
Zdjęcie przedstawia scenę teatralną. Znajdują się na niej dwie kobiety i mężczyzna. Mężczyzna leży. Jest obwiązany sznurem, który cięgnie pochylona kobieta w białej sukni. Na drugim planie znajduje się odwrócona tyłem do widza kobieta w ciemnej sukni. Na scenie leżą porozrzucane jabłka.

Szekspir na ekranie. Krótki przegląd filmowych adaptacji

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co sprawia, że sztuki Szekspira są „filmowe”? Czy decyduje o tym fabuła, język, czy kreacja postaci?

Sztuki Szekspira od niemal czterech wieków wystawiane są w teatrach całego świata, co świadczy nie tylko o wielkości tych dzieł, lecz także o ich wyjątkowo uniwersalnej wymowie. Doskonałe, pełne napięcia i rozmachu fabuły oraz wyraziste portrety bohaterów okazały się atrakcyjne także dla twórców kina. Pojawienie się X Muzy sprawiło, że po sztuki angielskiego pisarza sięgnęli wielcy reżyserzy, tworząc filmowe arcydzieła. Szekspir jest wciąż aktualny i inspirujący.

Twoje cele
  • Poznasz historię ekranizacji dzieł Szekspira, od kina niemego do współczesności.

  • Przeanalizujesz sposoby interpretacji sztuk szekspirowskich przez różnych twórców filmowych.

  • Dowiesz się, w jaki sposób twórcy filmowych adaptacji wykorzystywali fabularność sztuk Szekspira.

  • Wyjaśnisz, w jakim celu niektórzy reżyserzy uwspółcześniają dramaty Szekspira.