Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FT86si4kYbJ
Ilustracja przedstawia kobietę, w czarno-biało-turkusowym żakiecie, czytającą książkę.

Między literaturą popularną a grafomanią

Źródło: domena publiczna.

Czym jest grafomania i jak ją rozpoznać? Czym różni się od kiczu? Czy jest zjawiskiem związanym głównie z literaturą popularną?

Określenia „grafomania” pojawiło się w polskiej terminologii literackiej dopiero w wieku XX, ale termin „grafo‑maniac” zaistniał w Anglii już w połowie wieku XIX. Podkreślał osobę autora i zawierał w sobie ocenę jego kompetencji. Właśnie autorskie pragnienie zaistnienia w literackim panteonie i przecenianie własnego talentu daje początek utworom grafomańskim. Często utrzymane są one w wysokim stylu literatury pięknej i tylko człowiek oczytany jest w stanie odróżnić dzieła wartościowe od tekstów, które jedynie do nich aspirują.

Twoje cele
  • Wskażesz cechy literatury grafomańskiej i przywołasz jej przykłady.

  • Nauczysz się odróżniać grafomanię od literatury pięknej.

  • Przeanalizujesz różnice między grafomanią a kiczem i literaturą masową.

  • Zajmiesz stanowisko wobec twierdzenia, że w dzisiejszej kulturze dzielenie sztuki na wysoką i niską, elitarną i popularną jest bezzasadne.

1