Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1IBqyvBYYdEL
Na zdjęciu znajduje pięć osób, leżących, opartych na przedramionach, zwróconych twarzą do przodu. Wszystkie postaci ubrane są na czerwono. Od lewej są to: mały, kilkuletni chłopiec, blondyn o niebieskich oczach; młoda kobieta, może nastolatka, o długich włosach brązowych i niebieskich oczach; kobieta w średnim wieku, ale o młodym wyglądzie, z długimi blond włosami i brązowymi oczami; mężczyzna w średnim wieku o krótkich ciemnobrązowych włosach, zaczesanych nieco do góry; mały chłopiec o brązowych włosach i brązowych oczach. Wszystkie postaci uśmiechają się.

Model rodziny i poziom dzietności w różnych regionach świata

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: pixabay.com.

Co przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz słowo „rodzina”? Czy oznacza ono zawsze jednego mężczyznę, jedną kobietę i dzieci? A może posiadanie dzieci to nie jest warunek konieczny? Czy do rodziny zaliczają się też dziadkowie, pradziadkowie, ciocie i wujkowie? W tym materiale opisano modele rodziny, które można spotkać w różnych częściach świata. Zwrócono także uwagę na przestrzenne zróżnicowania współczynnika dzietności na świecie.

REyLbzZrZQGZI
Niegdyś w obecnych krajach wysoko rozwiniętych powszechny był model rodziny wielodzietnej. Obecnie rodziny w tych krajach posiadają najczęściej jedno lub dwoje dzieci.
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.
Twoje cele
  • Wymienisz i skategoryzujesz różne modele rodziny.

  • Przedstawisz obecne tendencje zmian w związkach dwojga ludzi.

  • Scharakteryzujesz przestrzenne zróżnicowanie współczynnika dzietności na świecie, porównasz jego wartości w różnych krajach i wyjaśnisz przyczyny tego zróżnicowania.

  • Ocenisz rolę modelu rodziny w zastępowalności pokoleń.