Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1bDxlHo9xq6Z
Szkic przedstawia grupę mężczyzn ubranych w szaty i turbany stojących, lub siedzących w bibliotece. Czytają oni teksty i dyskutują. Przy ścianie znajdują się regały wypełnione książkami. w oddali widoczne jest wejście do budynku.

Osiągnięcia cywilizacji islamu. Kultura arabska

Dom Mądrości w Bagdadzie.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W imię boże! Chwałą Bogu! Do Boga należy ziemia, on ją oddaje w dziedzictwo komu chce spośród sług! [...] Budujcie z błogosławieństwem bożym – tak 30 lipca 762 r. kalif Abu Dżafar al‑Mansur krzyczał do zgromadzonych nad brzegiem Tygrysu tłumów. To miejsce zostało wybrane na nową stolicę imperium arabskiego, rozciągającego się od stepów Azji Środkowej po Hiszpanię i od Syrii po Jemen. Z czasem Bagdad stał się ważnym ośrodkiem handlu i kultury. W ciszy Domu Mądrości uczeni arabscy studiowali i tłumaczyli dzieła mistrzów starożytnych. Na tutejszych targach (sukach) wykładano towary przywiezione z najróżniejszych zakątków świata. Ulicami przemykał do swojego szpitala wielki Rhazes, jeden z najwybitniejszych lekarzy świata islamu, a nad wszystkim wznosiło się w niebo głośne nawoływanie muezina.

R1QYJVXSG1ESS1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: Od 610 do 632 roku, powstanie Koranu. 632 rok, śmierć Mahometa. Od ósmego do dziesiątego wieku, rozkwit ekonomiczny i kulturowy państwa arabskiego.  750 rok, przejęcie władzy w państwie arabskim przez Abbasydów. 30 lipca 762 roku, założenie Bagdadu. 830 rok, założenie Domu mądrości w Bagdadzie.  Od 980 do 1037 roku, okres życia Awicenny.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wskażesz, z jakimi elementami arabskiego dziedzictwa spotykasz się na co dzień.

  • Opiszesz meczet i wszystkie jego zakamarki.

  • Wymienisz obszary, na których chrześcijanie, muzułmanie i żydzi żyli razem, choć czasem obok siebie.